Skąd wzięło się takie zakażenie?

Od 3 lat nie uprawiam sexu bo nie nagle okazuje się po histerektomi brzusznej po wizycie lekarskiej ze mam rzesistek A bynajmniej dostałam lek na to czy może mi ktoś powiedzieć skąd ? Co prawda ostatnie pół roku to ciągły stres ale to chyba nie przez to?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

rzęsistkowica daje charakterystyczne objawy w postaci żółtych, pienistych upławów o nieprzyjemnym zapachu. Warto jednak wiedzieć, że w 70% przypadków choroba przebiega bezobjawowo, budząc zdziwienie chorego, gdy ten usłyszy diagnozę.

Ponieważ posiew wydzieliny może potwierdzić lub wykluczyć zakażenie tym patogenem, to jeśli ma Pani wątpliwości co do diagnozy, warto wykonać badanie w kierunku Trichomonas vaginalis.

Natomiast faktycznie najczęściej do zakażenia tym patogenem dochodzi poprzez kontakty seksualne. Choć rzadziej, to jednak jest także możliwe zarażenie się poprzez kąpiel w tej samej wodzie z osobą zakażoną czy używanie wspólnego ręcznika. Co oczywiste, również publiczne toalety są siedliskiem rzęsistka. Więcej informacji na temat choroby odnajdzie Pani w naszym artykule: https://portal.abczdrowie.pl/rzesistkowica.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.