Dlaczego moje wargi sromowe są suche?

Dzień dobry. Od jakiegoś czasu zauważyłam, że moje wargi sromowe większe (od bardziej wewnętrznej strony) stały się bardziej czerwone, suche a w niektórych miejscach delikatnie schodzi naskórek. Nie są one jednak opuchnięte ani nie swędzą. Myślałam, że to może lekkie podrażnienie po depilacji woskiem, ale jednak utrzymuje się to już kilka tygodni. Bardzo proszę o pomoc.

Redakcja abcZdrowie

Witam,

swędzenie, pieczenie czy obrzęk zewnętrznych narządów płciowych mógłby wskazywać na reakcję alergiczną czy podrażnienie wskutek użycia wosku do depilacji. Niemniej w takim przypadku dolegliwości nie utrzymywałyby się przez kilka tygodni.

W tej sytuacji warto zasięgnąć porady ginekologa – konieczne jest obejrzenie zmian, a także pobranie wymazu. Bardzo prawdopodobne, że przyczyną zaczerwienienia i suchości warg sromowych jest, najczęstsza bodaj przypadłość kobieca, czyli infekcja intymna o charakterze grzybiczym. Powodują ją drożdżaki z rodziny Candida, których przerost (spowodowany np. zainfekowaniem przez partnera, antybiotykoterapią, antykoncepcją hormonalną i innymi) może prowadzić do wystąpienia dolegliwości. Tutaj szerzej o chorobie: https://portal.abczdrowie.pl/grzybica-pochwy.

Ponieważ jednak nie sposób wykluczyć innego podłoża chorobowego, trudno zaproponować leczenie. Warto wiedzieć, że również inne patogeny, w tym bakterie, wirusy, a nawet pierwotniaki, mogą dawać podobne objawy. Obrzęk sromu często wskazuje na rzęsistkowicę.

Proszę zwrócić uwagę czy w ostatnim czasie nie pojawiły się upławy. Białe, serowate mogą oznaczać kandydozę, żółte często świadczą o infekcji bakteryjnej, a w przypadku rzęsistka pochwowego wydzielina z pochwy jest zielonkawa i ma wyjątkowo przykry zapach. Odsyłam do materiału: https://portal.abczdrowie.pl/rzesistkowica-u-mezczyzn-i-kobiet.

Być może przydatny okaże się także ten materiał: https://portal.abczdrowie.pl/kobiece-bledy-ktore-powoduja-infekcje-intymne.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.