Skoki ciśnienia i krwotok do mózgu

Ciotka (wiek 80lat) choruje na miażdżycę i nadciśnienie(teraz wyrównane tabletkami). Dostała krwotoku do mózgu,a minute po incydencie miała ciśnienie 120/80. Natomiast chwilę przed incydentem 130/80. Czy uszkodzone (przez miażdżycę) naczynie w mózgu może pęknąć bez skoku ciśnienia? Chodzi o to czy ciocia mogła mieć w chwili wylewu ciśnienie w normie,a mimo to ściana naczynia mózgowego nie wytrzymała?Albo czy to możliwe,że chwilkę przed udarem miała ciśnienie w normie i nagle skoczyło,że byłWYLEW

Czy uszkodzone (przez miażdżycę) naczynie w mózgu może pęknąć bez skoku ciśnienia?
- Tak, może tak się zdarzyć
Chodzi o to czy ciocia mogła mieć w chwili wylewu ciśnienie w normie,a mimo to ściana naczynia mózgowego nie wytrzymała?
- Tak, wszystko zależy tez od zniszczenia ściany tętnicy przez miażdżycę, nie tylko od ciśnienia
Albo czy to możliwe,że chwilkę przed udarem miała ciśnienie w normie i nagle skoczyło,że byłWYLEW
- Też tak mogło się stać, naczynie mogło pęknąć niezależnie od ciśnienia jeśli było zniszczone

Wszystko zależy od wytrzymałości zmienionego chorobowo naczynia. Naczynie takie może pęknąć nawet przy niskim ciśnieniu, jeśli to ciśnienie przekroczy próg wytrzymałości danego naczynia. Ponadto w przebiegu naczynia istnieją zwężenia i rozszerzenia, które zmieniają hydrodynamikę przepływu i sprawiają iż w niektórych miejscach za przeszkodą dochodzi do punktowego wzrostu ciśnienia w danym naczyniu, przy ogólnie niskim RR.