Skurcze serca

Witam! Od jakiś dwóch tygodni męczy mnie coś w rodzaju dodatków skurczów serca. Co jakiś czas mam wrażenie jakby coś złapało mnie za serce i po chwili puściło. Trwa to sekundę, ale wywołuje niesamowity lęk. Podobne problemy miałem rok temu, zrobiłem ECHO serca, 5 razy wykonałem EKG, nosiłem Holter przez 24h, USG tarczycy, cholesterol i TSH. Żadne badanie nie wykryło nic niepokojącego. Kardiolog stwierdziła nerwicę i tak też się leczyłem co rzeczywiście pomogło i przez okres wakacyjny miałem spokój. Wraz z nadejściem jesieni moje problemy wróciły. Dodatkowo wzrosło mi ciśnienie (jeszcze 3 miesiące temu było na poziomie 125-135/85-75), najwyższe jakie do tej pory zanotowałem to 140/89. Zastanawiam się zatem, czy kolejne badania mają sens? Czy może mi grozić zawał serca? Czy są jakieś badania, które powinien jeszcze wykonać? Dodam, że mam 23 lata, 182 cm wzrostu i 88 kg wagi. W swoim życiu przeżyłem wiele stresowych sytuacji. Z góry dziękuję za udzielenie odpowiedzi.

Lek. Marta Hat

Witam! Wszystkie badania, o których Pan wspomina zostały wykonane całkiem niedawno i nie ma potrzeby, aby powtarzać je wszystkie. Można rozważyć wykonanie EKG, jeżeli nie było wykonywane w tym roku. Dolegliwości, które Pan opisuje mogą wynikać z nerwicy i tak najprawdopodobniej jest, ponieważ wszystkie badania były prawidłowe. Jeżeli chodzi o ciśnienie - najwyższe wartości znajdują się w górnej granicy normy, co również okresowo może wynikać z nerwicy, acz nie zaszkodzi, aby zmodyfikować styl życia i zwrócić uwagę na dietę, sport, używki. Myślę, że w pierwszej kolejności należałoby skupić się na leczeniu nerwicy - dobrze byłoby udać się do psychologa/psychiatry, a najlepiej do psychoterapeuty (optymalnie certyfikowanego psychoterapeuty) i z nim omówić kwestię występujących dolegliwości. W zaburzeniach nerwicowych często jest tak, że procesy nieświadome wpływają na zachowanie i występowanie objawów somatycznych. W przebiegu terapii uświadomienie konfliktów prowadzi do usunięcia/zmniejszenia nasilenia dolegliwości. Pozdrawiam serdecznie!