Skuteczność antybiotyku po wymiotach

Witam, mój synek (prawie 7 latek) zaczął gorączkować i kaszleć. Najpierw bardzo suchy, masakryczny kaszel co jedną dwie minuty, potem przerodził się w mokry. Oczywiście zapalenie oskrzeli. Przyjmujemy steri neb salamol 2 razy po 1,5 ml i pulmicort 0,25 mg (2 razy po 1,5 ml ), no i oczywiście antybiotyk Zinnat 2 razy 6 ml, Acc 100 2 razy dziennie. Oczywiście nie zdziwiłoby mnie nic, gdyby nie fakt, że mały przyjmuje antybiotyk od poniedziałku. Dziś jest czwartek, a mały wczoraj dostał gorączkę, ale we wtorek strasznie wymiotował antybiotykiem i na wieczór zamiast 6 ml dostał 4 ml. Jutro mamy wizytę u pani doktor, ale mam pytanie, czy ta przerwa osłabiła działanie antybiotyku? Od wczorajszego ranka dostaje normalnie 6 ml. Udało nam się opanować odruch wymiotny.

Witam!

Wymioty, które nastąpią w ciągu 3 godzin od podania leku drogą doustną mogą osłabić działanie antybiotyku. W praktyce wiąże się to ze zwróceniem przez dziecko leku, który mógł się nie wchłonąć jeszcze w całości, co w konsekwencji może doprowadzić do obniżenia stężenia terapeutycznego leku we krwi. Z uwagi na gorączkę i wymioty należy pamiętać o odpowiednim nawadnianiu doustnym dziecka. Należy podawać małe ilości płynów np. małą łyżeczką, tak aby nie nasilały odruchu wymiotnego. Dziecku można podać wodę, rozcieńczone soki owocowe, kompoty. Poza tym należy zadbać o odpowiednie nawilżenie jego pokoju. Ważne jest też oklepywanie plecków dziecka – to ułatwi mu odkrztuszanie i pozbycie się wydzieliny. Trzeba to robić kilka razy dziennie: zawsze rano, po przebudzeniu się malca, gdyż w nocy gromadzi się dużo wydzieliny, oraz pół godziny po każdym podaniu syropu mukolitycznego. Najlepiej położyć dziecko na brzuszku na swoich kolanach, tak żeby jego główka znajdowała się niżej niż reszta ciała, i oklepywać plecki po obu stronach kręgosłupa. Wymioty mogły wystąpić jako działanie niepożądane antybiotyku lub też z powodu choroby podstawowej. Ze względu na zgłaszane dolegliwości wskazane będzie powtórne zbadanie Pani dziecka u lekarza rodzinnego lub pediatry w celu oceny skuteczności leczenia. Pozdrawiam serdecznie!