Skuteczność antykoncepcji przy zmianie minipigułki na pigułki dwuskładnikowe

Witam! Brałam przez 3 miesiące tabletki jednoskładnikowe, gdyż karmiłam dziecko. Zmieniłam je na dwuskładnikowe.N ie robiłam żadnej przerwy, tylko po skończeniu starych tabletek, zaczełam brać drugie tabletki, tak zalecił lekarz. Zdążyłam przyjąć 2 tabletki i odbyłam stosunek przerywany. Z obliczeń mi wyszło, że są to dni płodne, czy mogę być w ciąży? W ulotce jest napisane, że przez 7 dni muszę się dodatkowo zabezpieczyć.

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam.

Jeśli rozpoczeła Pani nowe opakowanie tabletek bez robienia przerwy, a wcześniej przyjmowała Pani tabletki prawidłowo, to dodatkowe zabezpieczenie nie jest wymagane, a ciążą jest niezwykle mało prawdopodobna.

Poza tym nie można mówić o dniach płodnych w cyklu pigułkowym - po to się bierze tabletki antykoncepcyjne, aby do owulacji nie dochodziło. Poza tym powodują one nasilone zmiany w układnie hormonalnym, więc nawet jeśli do owulacji dojdzie, to na pewno nie można dnia jajeczkowania określić jakimikolwiek wyliczeniami.