Jakie jest prawdopodobieństwo wystąpienia owulacji po zmianie tabletek?

Dziękuję bardzo za szybką odpowiedź. Teraz wiem, że popełniłam błąd robiąc 7 dni przerwy między zmianą tabletek. Ale czy po tych pierwszych 7 dniach brania nowych tabletek, kiedy będę musiała się dodatkowo zabezpieczać będę mogła potem spokojnie współżyć bez dodatkowego zabezpieczenia, czy poczekać do końca całego opakowania i dopiero od następnego być spokojna. Z tego co wiem, tabletki powodują między innymi brak owulacji zatem czy jest taka możliwość, że popełniając ten błąd ta owulacja wystąpi. Chodzi o to, że współżyłam w drugim dniu brania nowych tabletek czyli w 9 dniu od odstawienia starych, biorąc pod uwagę to, że kiedy biorę tabletki mój okres z odstawienia zaczyna się równo w 4 dniu przerwy. Czyli mam 25-dniowe cykle, a ten ryzykowny stosunek odbył się 6 dnia nowego cyklu, więc gdyby tabletki nie zadziałały to i tak nie byłby to mój dzień płodny. To tylko moja teoria, ale jak nie ma owulacji nie mam się czego obawiać. Chodzi o to, czy bardzo duże jest prawdopodobieństwo, że mogłam wpaść w tym dniu, mimo wszytko jakieś tam zabezpieczenie przecież było. A jeżeli już, to jak szybko mogę zrobić test ciążowy, żeby być pewną, że jednak nic się nie stało? Czy test z krwi mogę zrobić już 6 dni po stosunku i będę pewna na 100%?

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Niebezpieczeństwo polega na możliwości wystąpienia owulacji w ciągu pierwszych siedmiu dni brania nowych tabletek. Nowe tabletki nakładają się wtedy na wcześniejszą, siedmiodniową przerwę i jeśli organizm nie zareaguje na nie tak jakbyśmy chcieli, może wystąpić owulacja. Dlatego istnieje pewne prawdopodobieństwo, że stosunek w drugim dniu nowych tabletek mógł doprowadzić do zapłodnienia. Po owych siedmiu dniach brania nowych tabletek powinny one już przejąć kontrolę nad cyklem płciowym i nie dopuścić do owulacji w kolejnych dniach, dlatego można współżyć bez zabezpieczenia.

Test ciążowy najlepiej wykonać w ciągu siedmiodniowej przerwy, nawet jeśli dojdzie do krwawienia.

Test z krwi daje wyniki wiarygodne najwcześniej po 7-8 dniach od zapłodnienia.

Pozdrawiam serdecznie!