Skuteczność założenia dyskretnego aparatu ortodontycznego

Za miesiąc zakładam aparat ortodontyczny, jednak bardzo zależy mi na dyskretnym aparacie, zdecydowałam się na aparat szafirowy. Czy to prawda, ze leczenie takim aparatem jest mniej skuteczne i ze częściej ulega uszkodzeniu? Oraz czy rzeczywiście po roku wygląda brzydko i się odbarwia. Dziękuje i załączam pozdrowienia.

Lek. Izabela Ławnicka

Witam! Odpowiadając na Pani pytania: 1. Leczenie aparatem szafirowym nie jest mniej skuteczne, bywa jednak nieco dłuższe. 2. Aparaty te są nieco bardziej kruche, tj. mogą łatwiej ulegać uszkodzeniom, aczkolwiek mówiąc ogólnie są uznane za wytrzymałe. 3. Aparaty szafirowe nie odbarwiają się, bardzo dobrze wyglądają na tle białych zębów. Jeśli jednak zęby mają odcień żółty, zamki szafirowe mogą być bardziej widoczne niż ceramiczne.

Dodam jeszcze, że w przypadku takich zamķów trzeba często wymieniać elastyczne ligaturki mocujące drut do zamków. One przebarwiają się najszybciej. Doradzam stosowanie perłowych.