Czy można wymieniać samodzielnie ligatur?

Od 1,5 roku noszę aparat ortodontyczny (zwykły konwencjonalny). Niestety zauważyłam, że mimo dbania o prawidłową higienę ligaturki często się przebarwiają co wygląda bardzo nieestetycznie i mi przeszkadza. Stąd moje pytanie czy mogę je samodzielnie wymieniać w domu ? Mam na myśli aspekty lecznicze, czy szybsza wymiana ligatur wpłynie na leczenie czy nie ma na to wgl wpływu ? Potrafię je zakładać, więc nie martwią mnie aspekty takie jak przypadkowe uszkodzenie aparatu, tylko wpływ na leczenie.

Ligaturki elastyczne po 72 godzinach tracą swą elastyczność. Jeśli jest Pani w końcowej fazie leczenia , w której ustalamy finalne położenie zębów. częste wymiany ligaturek mogą nawet pomóc. Trzeba to jednak robić fachowo by nie uszkodzić lub odcementować zamków - do tego potrzebme są spęcjalne narzędzia.

Ligatury to inaczej gumki stosowane w leczeniu ortodontycznym, których zadaniem jest utrzymywanie i stabilizowanie łuku zębowego w każdym zamku. Najbardziej przebarwiają się te o białym lub przezroczystym odcieniu, natomiast nie polecam samodzielnie ich zmieniać. Wymaga to wprawy oraz użycia odpowiednich narzędzi. Ortodonta zmienia je na każdej wizycie, inaczej mogą pęknąć lub stracić pożądaną elastyczność, co osłabi nacisk potrzebny do przesuwania zębów. Ewentualnie może Pani poprosić stomatologa, żeby dobierał inny kolor lub wymieniał je na życzenie częściej.

Pozdrawiamy,
stankowscybialach.pl
badzbystry.pl