Ismigen może powodować skutki uboczne?

Witam serdecznie. Dwa dni temu rozpocząłem stosowanie preparatu Ismigen przepisanego przez laryngologa. W pierwszym etapie leczenia muszę wybrać 10 tabletek. Chciałbym uzyskać odpowiedź, czy Ismigen ma jakieś poważne działania uboczne? Zauważyłem bowiem u siebie już po drugiej tabletce leku Ismigen objawy takie jak: ogólne rozbicie, lekki katar, chrypkę oraz osłabienie. Nie czuję żebym miał gorączkę. Natomiast moje samopoczucie jest takie, jak podczas jesiennej infekcji. Czy te objawy są przejściowe, czy to będzie tak trwać dalej? Próbowałem znaleźć opinie w internecie na temat leku Ismigen, ale nie było zbyt wielu informacji a zależy mi na szybkiej odpowiedzi, ponieważ być może nie powinienem go przyjmować. Czy lepszym rozwiązaniem byłoby odstawienie leku Ismigen do czasu kolejnej wizyty u laryngologa? Bardzo proszę o odpowiedź.

Magdalena Mroczek

Ismigen to preparat będący rodzajem szczepionki, liofilizatem kilku rodzajów bakterii: Staphylococcus aureus, Streptococcus viridans, Klebsiella pneumoniae, Klebsiella ozaenae, Haemophilus influenzae, Neisseria catarrhalis i Streptococcus pneumoniae.

Jest to preparat immunostymulujący, działa poprzez zwiększenie oporności na wybrane mikroorganizmy. Preparat zalecany jest w następujących wskazaniach: w leczeniu ostrych, podostrych nawracających lub przewlekłych zakażeń górnych i dolnych dróg oddechowych. Stosuje się go także profilaktycznie w celu zapobiegania nawracającym zakażeniom.

W badaniach klinicznych udowodniono, że preparat zmniejsza liczbę nawrotów infekcji bakteryjnych, skraca okres utrzymywania się gorączki oraz prowadzi do rzadszego stosowaniem antybiotyków.

Ismigen jest preparatem bezpiecznym, nie powoduje skutków ubocznych ani działań niepożądanych. Nie wchodzi też w interakcje z innymi lekami. Należy brać go przez okres 3 kolejnych miesięcy, 10 kolejnych dni w miesiącu, 1 tabletkę dziennie przyjmować podjęzykowo.

Działania przez Pana opisane nie są skutkami ubocznymi stosowania preparatu. Mogą one być za to objawem przeziębienia.

Ważne jest jeszcze z jakiego powodu w Pana przypadku Ismigen został przepisany. Czy w leczeniu już istniejącego przeziębienia czy profilaktycznie z powodu leczenia nawracających infekcji układu oddechowego? Trzeba pamiętać, że preparat nie jest skuteczny w leczeniu infekcji wirusowych.