Zapytaj lekarza

7 4 2 , 0 4 1

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Skutki uboczne stosowania leku Stilnox

Dzień dobry. Mam na imię Elżbieta i mam 46 lat. Od 2 lat borykam się z kłopotami związanymi z menopauza Najgorsze ze wszystkich objawów było to ze nie mogłam spać w nocy. Budziłam się co godzine a rano wstawałam z łózka nieprzytomna. Dlatego mniej więcej tez od dwóch lat biore codziennie lek  stinlox . Łatwiej mi teraz zasnąć i przespać całą noc ale zastanawiam się czy się od tego leku juz nie uzaleznilam. Interesuje mnie jakie moga byc skutki uboczne zażywania przez tak długi okres tego leku i czy kiedyś bede mogła zasnąc bez  brania tabletki. Z góry dziekuje za odpowiedź i serdecznie pozdrawiam
KOBIETA, 46 LAT ponad rok temu

Pobyt na oddziale psychiatrycznym

Lek. Renata Ĺawniczek-KamiĹska
Lek. Renata Ĺawniczek-KamiĹska Psychiatra

Witam Panią
niestety przyjmowanie leku nasennego przez 2 lata powoduje uzależnienie i konieczność przyjmowania leku pomimo braku efektu nasennego, sugeruję zgłoszenie się do lekarza Psychiatry celem leczenia bezsenności.
Pozdrawiam

Magdalena Mroczek
78 poziom zaufania

Stilnox czyli Zolpidem to lek nasenny z grupy imidazopirydyn, który oddziałuje na kanał chlorkowy. Lek ten stosowany jest w doraźnym leczeniu bezsenności, nie powinien być zażywany jednak przewlekle. Po czasie, o którym Pani wspomina, mogło dojść do rozwoju uzależnienia. Zolpidem należy odstawić, trzeba to jednak robić powoli i pod kontrolą lekarza psychiatry, tak żeby nie doszło do wystąpienia objawów odstawiennych.

Może Pani zgłosić się do psychiatry lub do poradni leczenia zaburzeń snu, które działają w niektórych miastach. W leczeniu zaburzeń snu ważne jest wyrobienie pewnych nawyków. Należy chodzić spać o regularnych porach, nie jeść bezpośrednio przed snem, nie oglądać w łóżku telewizji ani nie pracować na komputerze. Jeśli pomimo tego, nadal występują zaburzenia snu można spróbować ziołowych herbatek zawierających np. ekstrakt z melisy, w celu uspokojenia. Następnie, jeśli to nie podziała, można pomyśleć o leczeniu farmakologicznym zaburzeń snu. Odpowiedni lek wybierze psychiatra, ale na pewno nie musi być to zolpidem.

Lekarz psychiatra w rozpoznaniu różnicowym musi brać też objawy innych chorób. Często pod postacią bezsenności kryje się depresja. Wtedy, na przykład, pacjent budzi się wcześnie i nie może potem zasnąć. Poza tym może pojawiać się "zespół porannej katastrofy" , kiedy to funkcjonowanie wieczorem jest znacznie lepsze niż rano. W takim wypadku w leczeniu można zastosować np. mianserynę, która polepsza jakość snu poprzez jego wydłużenie i pogłębienie.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy