Leczenie bezsenności a Alrpx i Dobroson

Dzien dobry mam 20 lat i nazywam się Natalia. Od miesiąca cierpię na bezsenność - budzę się, zbyt wcześnie i nie mogę zasnąć przez nerwy. Lekarz przepisał mi Alprox, a później Dobroson, jednak pierwszy lek nie pomagał, po drugim miałam halucynację, dlatego odstawiłam. Jakiego następnego leku mogę się spodziewać? Czy są jakieś lekarstwa, które nie uzależniają (zażywając powyższe 2 leki czułam się jeszcze jakby bardziej niespokojna, ze względu na strach przed uzależnieniem/pogorszeniu sytuacji po odstawieniu)? Jaki może być następny lek? Proszę o rade jak pozbyć się tych moich dolegliwości. Gdzie szukac pomocy?

Magdalena Mroczek

Alprox to lek z grupy benzodiazepin, który stosowany jest w zaburzeniach lękowych z napadami lęku, w leku panicznym, w zaburzeniach lękowych ze współistniejącą depresją oraz w stanach niepokoju i napięcia nerwowego. Lek ten może mieć potencjał uzależniający i może rozwijać się na niego tolerancja. Ogólnie benzodiazepin nie powinno się przyjmować przewlekle, a raczej doraźnie. Nie jest on optymalnym lekiem w leczeniu przewlekłym bezsenności.

Dobroson czyli zolpiklen to lek nasenny z grupy imidazopirydyn. Lek ten stosowany jest w doraźnym leczeniu bezsenności, nie powinien być zażywany jednak przewlekle. Zazwyczaj stosuje się go doraźnie, przez kilka dni. Nie powinno się stosować go dłużej niż 2 tygodnie, a maksymalnie 4 tygodnie. Lek powinno odstawiać stopniowo i łagodnie, ma potencjał uzależniający nie należy przekraczać dozwolonej dawki.

Zaburzeń snu nie powinno leczyć się od razu farmakologicznie, a najpierw zadbać o właściwą higienę snu. Należy chodzić spać o regularnych porach, nie jeść bezpośrednio przed snem, nie oglądać w łóżku telewizji ani nie pracować na komputerze. Jeśli pomimo tego, nadal występują zaburzenia snu można spróbować ziołowych herbatek zawierających np. ekstrakt z melisy, w celu uspokojenia. Następnie, jeśli to nie podziała, można pomyśleć o leczeniu farmakologicznym zaburzeń snu.

Innym lekiem stosowanym w leczeniu bezsenności w przebiegu zaburzeń afektywnych jest mianseryna. Mianseryna to lek stosowany w leczeniu zaburzeń snu. Wpływa on na jakość snu poprzez jego wydłużenie i pogłębienie. Może być stosowany przewlekle wywołuje stosunkowo niewiele działań niepożądanych.

Proszę zgłosić się do psychiatry lub do poradni leczenia zaburzeń snu, a wtedy lekarz zbierze wywiad, zbada Panią i przepisze lek. Te, które do tej pory miała Pani przepisane nie nadają się do długotrwałego stosowania.

Należy zdiagnozować przyczynę zaburzeń snu i dobrać właściwe do przyczyny leczenie, w przeciwnym wypadku narobi sobie Pani więcej szkody niż pożytku. Najlepiej zgłosić się do Poradni Zaburzeń Snu.