Leków jest kilka na trudności ze spaniem są na receptę i powinny być przepisane przez psychiatrę lub neurologa. Pozdrawiam
Alprox to lek z grupy benzodiazepin, który stosowany jest w zaburzeniach lękowych z napadami lęku, w leku panicznym, w zaburzeniach lękowych ze współistniejącą depresją oraz w stanach niepokoju i napięcia nerwowego. Lek ten może mieć potencjał uzależniający i może rozwijać się na niego tolerancja. Ogólnie benzodiazepin nie powinno się przyjmować przewlekle, a raczej doraźnie. Nie jest on optymalnym lekiem w leczeniu przewlekłym bezsenności.
Dobroson czyli zolpiklen to lek nasenny z grupy imidazopirydyn. Lek ten stosowany jest w doraźnym leczeniu bezsenności, nie powinien być zażywany jednak przewlekle. Zazwyczaj stosuje się go doraźnie, przez kilka dni. Nie powinno się stosować go dłużej niż 2 tygodnie, a maksymalnie 4 tygodnie. Lek powinno odstawiać stopniowo i łagodnie, ma potencjał uzależniający nie należy przekraczać dozwolonej dawki.
Zaburzeń snu nie powinno leczyć się od razu farmakologicznie, a najpierw zadbać o właściwą higienę snu. Należy chodzić spać o regularnych porach, nie jeść bezpośrednio przed snem, nie oglądać w łóżku telewizji ani nie pracować na komputerze. Jeśli pomimo tego, nadal występują zaburzenia snu można spróbować ziołowych herbatek zawierających np. ekstrakt z melisy, w celu uspokojenia. Następnie, jeśli to nie podziała, można pomyśleć o leczeniu farmakologicznym zaburzeń snu.
Innym lekiem stosowanym w leczeniu bezsenności w przebiegu zaburzeń afektywnych jest mianseryna. Mianseryna to lek stosowany w leczeniu zaburzeń snu. Wpływa on na jakość snu poprzez jego wydłużenie i pogłębienie. Może być stosowany przewlekle wywołuje stosunkowo niewiele działań niepożądanych.
Proszę zgłosić się do psychiatry lub do poradni leczenia zaburzeń snu, a wtedy lekarz zbierze wywiad, zbada Panią i przepisze lek. Te, które do tej pory miała Pani przepisane nie nadają się do długotrwałego stosowania.
Należy zdiagnozować przyczynę zaburzeń snu i dobrać właściwe do przyczyny leczenie, w przeciwnym wypadku narobi sobie Pani więcej szkody niż pożytku. Najlepiej zgłosić się do Poradni Zaburzeń Snu.
Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:
- Skutki uboczne stosowania leku Stilnox – odpowiada Lek. specjalista psychiatra, Alina Nowicka
- Apo Zolpin a uzależnienie – odpowiada Milena Lubowicz
- IMOVANE, jak odzwyczaić się od brania tego leku nasennego? – odpowiada Dr n. med. Anna Zofia Antosik
- Jak dawkować Wenlofaksynę przy bezsenności? – odpowiada Mgr Hanna Markiewicz
- Alpragen 25 mg czy uzależnia – odpowiada Lek. Jacek Miśkiewicz
- Uzależnienie od leku Alprox – odpowiada Prof. dr hab. n. med. Iwona Małgorzata Kłoszewska
- Leki nasenne nowej generacji – odpowiada Agnieszka Jamroży
- Czy Clonazepan to dobry lek na nerwicę? – odpowiada Lek. Małgorzata Horbaczewska
- Dawkowanie leku nasennego Nasen – odpowiada Lek. Małgorzata Horbaczewska
- Leki przeciwdepresyjne w leczeniu bezsenności – odpowiada Agnieszka Jamroży