Szanowna Pani,
Imovane jest lekiem nasennym o dużym potencjale uzależniającym, w związku z czym nie nadaje się do przewlekłego stosowania. Opisana przez Panią konieczność zwiększania dawki, aby uzyskać skutek w postaci zaśnięcia jest problemem, z którym boryka się wielu chorych. Oto kilka rad, które pomogą Pani wyrwać się ze szponów uzależnienia od leku:
- podstawowa zasada: nie śpimy w dzień, nawet gdy jesteśmy bardzo zmęczeni,
- nie zażywamy tabletek Imovane w dzień - NIGDY!
- proszę spróbować zażywać na noc tylko 1 tabletkę leku, nawet jeśli pierwsze noce będą nieprzespane,
- proszę pamiętać o higienie snu: nie kładziemy się spać zbyt późno, pół godziny przed położeniem się do łóżka staramy się wyciszyć - nie oglądamy telewizji, pijemy ziołową herbatkę uspokajającą, np. melisę,
- proszę stosować się do zasady: łóżko służy do snu i innych czynności fizjologicznych (seks), nie służy natomiast do czytania, jedzenia i oglądania telewizji,
- jeśli uda się Pani zasypiać na 1 tabletce Imovane - to już sukces,
- teraz trzeba pójść o krok dalej: przyjmujemy Imovane co drugi dzień,
- jeśli biorąc Imovane co drugi dzień, udaje się przespać noc bez leku, to znak, że można już lek całkowicie odstawić.
Życzę powodzenia w odstawianiu i dalszych dobrze przespanych nocy!
Imovane czyli zopiklon to lek nasenny z grupy imidazopirydyn, który oddziałuje na kanał chlorkowy. Lek ten stosowany jest w doraźnym leczeniu bezsenności, nie powinien być zażywany jednak przewlekle. Zazwyczaj stosuje się go jedynie przez kilka dni. Nie powinno się stosować go dłużej niż 2 tygodnie, a maksymalnie 4 tygodnie. Co do dawkowania, to zazwyczaj przyjmuje się jedną tabletkę bezpośrednio przed snem. Zopiklon to mocny lek, nie powinno się przekraczać zalecanego dawkowania.
U Pani doszło już najprawdopodobniej do rozwoju uzależnienia. Lek ten należy odstawić, trzeba to jednak robić powoli i najlepiej pod kontrolą lekarza, tak żeby nie doszło do wystąpienia objawów odstawiennych. Można zacząć od przyjmowania jednej tabletki na noc, a potem stopniowo zmniejszać dawkę np. co trzecią noc nie przyjmować tabletki. Może Pani zgłosić się do psychiatry lub do poradni leczenia zaburzeń snu, które działają w niektórych miastach.
Zaburzeń snu nie powinno leczyć się od razu farmakologicznie, a najpierw zadbać o właściwą higienę snu. Należy chodzić spać o regularnych porach, nie jeść bezpośrednio przed snem, nie oglądać w łóżku telewizji ani nie pracować na komputerze. Jeśli pomimo tego, nadal występują zaburzenia snu można spróbować ziołowych herbatek zawierających np. ekstrakt z melisy, w celu uspokojenia. Następnie, jeśli to nie podziała, można pomyśleć o leczeniu farmakologicznym zaburzeń snu. Odpowiedni lek wybierze psychiatra. Istnieją leki o działaniu nasennym bez tak silnego działania uzależniającego, które można przyjmować przewlekle.
Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:
- Dawkowanie leku nasennego Nasen – odpowiada Lek. Małgorzata Horbaczewska
- Skutki uboczne stosowania leku Stilnox – odpowiada Lek. specjalista psychiatra, Alina Nowicka
- Leczenie bezsenności a Alrpx i Dobroson – odpowiada Lek. Irena Oryńska
- Apo Zolpin a uzależnienie – odpowiada Milena Lubowicz
- Codziennie jestem niewyspana - co robić? – odpowiada Dr n. med. Anna Zofia Antosik
- Bezsenność 4 noce pod rząd – odpowiada Mgr Agnieszka Nepelska
- Czy ten lek może zaburzać zasypianie? – odpowiada Mgr Łucja Fitchman
- Uzależnienie partnerki od leków nasennych – odpowiada Lek. specjalista psychiatra, Alina Nowicka
- Leki nasenne nowej generacji – odpowiada Agnieszka Jamroży
- Jak długo można przyjmować neuroleptyk w celu nasennym? – odpowiada Agnieszka Jamroży