Skutki długiej bezsenności wiążą się nie tylko ze zmęczeniem, ale również ze spadkiem odporności i ryzykiem zapadnięcia na wiele chorób. 4 noce to jeszcze nie jest bardzo długo. Czasami wystarczy odpowiednia higiena zasypiania, tzn. unikanie oglądania telewizji, jedzenia czy korzystania z używek bezpośrednio przed snem (zwłaszcza w łóżku), przestrzeganie względnie stałych godzin chodzenia spać i wstawania oraz stworzenie wieczornych rytuałów, czyli codziennie powtarzających się czynności, które wyciszają i przygotowują organizm do pójścia na spoczynek. Pomocne bywają zioła (melisa), ćwiczenia oddechowe i relaksacyjne. Jeśli problem będzie się utrzymywał, warto pomyśleć o konsultacji specjalisty.
Bezsenność trwająca dłużej niż 2 tygodnie wymaga specjalistycznej diagnostyki. Nie musi to być bezsenność rozumiana jako brak snu, to też są trudności z utrzymaniem ciągłości snu w nocy, przedwczesne wybudzanie się czy kłopoty z zaśnięciem.
Zakładając, że do tej pory nie miała Pani problemów ze snem należy się zastanowić co może być ich przyczyną np silny stres. Jeżeli brak jakiejkolwiek zamiany dotyczącej trybu życia, sytuacji zawodowej, osobistej itd pomocy specjalisty należy poszukać wcześniej.
Nie należy też przyjmować leków nasennych ( ulubionych przez lekarzy POZ), obecnie w leczeniu bezsenności ( jeżeli jest taka potrzeba) stosuje się leki przeciwdepresyjne o dodatkowym działaniu nasennym.
Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:
- Budzenie nocne na 20 minut a bezsenność – odpowiada Mgr Jakub Bętkowski
- Dlaczego mam takie ciężkie problemy ze snem? – odpowiada mgr Anna Zawrzel
- Co może znaczyć ten mój problem z zaśnięciem? – odpowiada Lek. Wiesław Łuczkowski
- Jak mogę pozbyć się bezsenności? – odpowiada Lek. Marta Hat
- Czy jest coś, oprócz leków, co pomoże mi zasnąć? – odpowiada Lek. Marta Hat
- Problem ze snem u 26-latka – odpowiada Mgr Joanna Kołodziejczyk
- Jak pomóc nastolatce, która boi się spać? – odpowiada Lek. Marta Hat
- Jak dalej leczyć bezsenność? – odpowiada Mgr Hanna Markiewicz
- Bezsenność u 45-latki – odpowiada Lek. Paweł Brudkiewicz
- Bezsenność a stosowanie Hydroxizinum – odpowiada Dr n. med. Anna Błażucka