Bezsenność u 45-latki

Witam serdecznie. Mam 45 lat i od dwóch lat cierpię na bezsenność, która była spowodowana tak myślę kłopotami rodzinnymi. Teraz już kłopoty zostały rozwiązane a bezsenność została. Chodziłam do lekarzy w przychodni, którzy tylko przypisywali mi kolejne leki nasenne i które po pierwszej tabletce i tak nie działały. Dodam,że odżywiam się zdrowo, nie jadam poza domem, jestem aktywna fizycznie,nie piję alkoholu i nie palę papierosów do tego kładę się spać o stałej porze o 22. Proszę o radę. Dziękuję

Jeżeli bezsenność została wywołana stresami i utrzymuje się po ich ustąpieniu, to w pierwszej kolejności należy rozważyć występowanie czynników utrwalających trudności ze snem, jak złe nawyki związane ze snem i nadmierne zaabsorbowanie bezsennością. W Pani przypadku może świadczyć o tym dążenie do zasypiania o stałej porze, gdy w medycynie snu zaczynamy terapię od ustalenia stałej pory budzenia. Zasypianie o stałej porze grozi tym, że osoba kładzie się do łóżka bez poczucia senności i wówczas trudności z zasypianiem mogą się nasilać. Proponuję zgłosić się do lekarza psychiatry mającego doświadczenie w medycynie snu. W trakcie takiej wizyty lekarz dokonuje całościowego badania, aby postawić właściwe rozpoznanie (np. różnicować bezsenność pierwotną z bezsennością występującą na tle innej choroby). Stosownie do tego lekarz zaproponuje Pani odpowiednie leczenie. W przypadku bezsenności pierwotnej opiera się ono na zindywidualizowanych zaleceniach behawioralnych i na bezpiecznej, wspierającej farmakoterapii. Leki odstawia się następnie po odpowiednio długim okresie poprawy. W przypadku bezsenności wtórnej (na tle innych zaburzeń) stosuje się leczenie przyczynowe, adekwatne do rozpoznania.