Zaburzenia snu u 45-latki

Dobry wieczor- mam problem ze snem od miesiaca nie sypiam normalnie ,potrafie 5-6 godzin lezec i usnac dopier nad ranem albo usne na 10 - 20 minut i znowu probuje usnac. obudzi mnie nawet splukanie w toalecie wody przez sasiadke.co mam zrobic zebyspac jak normalny czlowiek -edyta
KOBIETA, 45 LAT ponad rok temu

Dzień dobry!

Aby rozważać różne możliwości pomocy, leczenia, konieczne jest najpierw odkrycie, jakie są przyczyny problemów ze snem - np. hormonalne, inne czynniki zdrowotne, psychologiczne, kryzysowe wydarzenia życiowe, stres itp.
Proszę zgłosić się do lekarza pierwszego kontaktu lub psychologa klinicznego.

Pozdrawiam!

0

Proponuje zapoznać się z zasadami higieny snu i na przykład unikać kładzenia się do łózka bez poczucia senności lub leżenia w łóżku z oczekiwaniem na sen. Takie postępowanie nie przyniesie nic dobrego, a najprawdopodobniej utrwali problemy ze snem. Konsekwentne stosowanie się do odpowiednich zasad higieny snu u wielu osób przynosi poprawę, jednak w przypadku bezsenności trwającej miesiąc (bezsenność przewlekła) przydatne może być bezpieczne wsparcie farmakologiczne. Proponuję rozważyć konsultację u lekarza psychiatry mającego doświadczenie w zakresie medycyny snu - w celu całościowego badania, rozpoznania i ustalenia efektywnego postępowania. Być może wystarczy samo postępowanie oparte na zasadach higieny snu ze wspierającą, krótkoterminowa farmakoterapią, a być może istnieje jakaś głębsza przyczyna niemożności zasypiania i wskazane będzie bardziej celowane leczenie.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Zaburzenia miesiączkowania u 45-latki

Witam mam na imie Urszula mam 45 lat i wielki problem strach ze cos sie zlego dzieje . Zaczelo sie pol roku temu nie dostalam miesiaczki nie mialam jej przez prawie 4 miesiac pozniej dostalam miesiaczke myslalam ze jest wszystko ok , ale krwawienie mam juz z trzy tygodnie co moze byc przyczyna ? Z gory dziekuje za odpowiedz
KOBIETA, 45 LAT ponad rok temu
Lek. Tomasz Budlewski
95 poziom zaufania

Proszę koniecznie udać się do lekarza ginekologa. Po badaniu będzie można coś więcej powiedzieć i określić odpowiednie dalsze postępowanie.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Zaburzenia snu u 60-latki

co tomoze byc ,ostatniopare razy budze w nocy chodze ,a potem nic nie pamietam robie wtedy rozne rzeczy a potem klade sie spokojnie spac,rano budze sie nic nie pamietajac
KOBIETA, 60 LAT ponad rok temu

Witam Panią,
warto byłoby doprecyzować podaną informację - od jak dawna występują wymienione objawy. Najczęściej problemy ze snem są spowodowane zaburzeniami somatycznymi lub trudnościami natury psychicznej. Tak zwane parasomnie są grupą zaburzeń, polegających na występowaniu w trakcie snu nieprawidłowych lub niepożądanych zachowań. Mechanizmy powstawania parasomnii nie są do końca poznane, choć wiadomo, że wiążą się z pracą układu nerwowego.
Jeśli zjawisko chodzenia osób dorosłych w czasie snu występuje regularnie wymaga już konsultacji specjalistycznej i diagnostyki. Szacuje się, że skłonność do chodzenia we śnie występuje u kilkunastu procent populacji, jednak zjawisko to nie wygląda identycznie u każdego lunatyka. Najczęściej jednak śpiący wstaje i zaczyna chodzić lub wykonywać różne czynności, przy czym jego umysł znajduje się ciągle w stanie snu, więc niemożliwa jest świadoma kontrola zachowania, a co za tym idzie pamięć i wspomnienie wykonywanych czynności, na co także zwraca Pani uwagę w swojej wypowiedzi. Podczas wędrówek nocnych może występować zaburzona koordynacja, dlatego też lunatyzm może być niebezpieczny.
Wraz z wiekiem rośnie częstość zaburzeń snu i pogarsza się jakość snu. Powtórzę raz jeszcze, że w tej sytuacji wskazana byłaby diagnostyka w celu ustalenia przyczyn Pani trudności ze snem.
Z pewnością pomóc mogłyby też leki nasenne, jednak tutaj proszę o ostrożność! Mogą skutkować one działaniami niepożądanymi. Należy je stosować jedynie po konsultacji lekarskiej.
Pozdrawiam serdecznie.

0

Witam, sytuacja o której Pani napisała to zaburzenie snu o typie parasomni, wybudzenie podczas snu z sennowłóctwem (somnambulizm). Istotne jest przestrzeganie higieny snu i unikanie czynników sprzyjających takich jak stres czy deprywacja snu. Proszę skonsultować się z lekarzem. Pozdrawiam

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty