Zaburzenia snu u 45-latki

Dobry wieczor- mam problem ze snem od miesiaca nie sypiam normalnie ,potrafie 5-6 godzin lezec i usnac dopier nad ranem albo usne na 10 - 20 minut i znowu probuje usnac. obudzi mnie nawet splukanie w toalecie wody przez sasiadke.co mam zrobic zebyspac jak normalny czlowiek -edyta

Dzień dobry!

Aby rozważać różne możliwości pomocy, leczenia, konieczne jest najpierw odkrycie, jakie są przyczyny problemów ze snem - np. hormonalne, inne czynniki zdrowotne, psychologiczne, kryzysowe wydarzenia życiowe, stres itp.
Proszę zgłosić się do lekarza pierwszego kontaktu lub psychologa klinicznego.

Pozdrawiam!

Proponuje zapoznać się z zasadami higieny snu i na przykład unikać kładzenia się do łózka bez poczucia senności lub leżenia w łóżku z oczekiwaniem na sen. Takie postępowanie nie przyniesie nic dobrego, a najprawdopodobniej utrwali problemy ze snem. Konsekwentne stosowanie się do odpowiednich zasad higieny snu u wielu osób przynosi poprawę, jednak w przypadku bezsenności trwającej miesiąc (bezsenność przewlekła) przydatne może być bezpieczne wsparcie farmakologiczne. Proponuję rozważyć konsultację u lekarza psychiatry mającego doświadczenie w zakresie medycyny snu - w celu całościowego badania, rozpoznania i ustalenia efektywnego postępowania. Być może wystarczy samo postępowanie oparte na zasadach higieny snu ze wspierającą, krótkoterminowa farmakoterapią, a być może istnieje jakaś głębsza przyczyna niemożności zasypiania i wskazane będzie bardziej celowane leczenie.