Zaburzenia snu u 19-latki

moja corka ma 19 lat cierpi na bezsennosc usypia nad ranem i budzi sie po poludniu,przestala chodzic na zajecia na prawo jazdy jak moge jej pomoc odizolowala sie od przyjaciol,slyszy ich tylko telefonicznie ,
KOBIETA, 20 LAT ponad rok temu

W takiej sytuacji warto skonsultować się z lekarzem psychiatrą, który zdiagnozuje i ustali przyczynę bezsenności. Na tej podstawie podejmiecie Państwo decyzje odnośnie możliwości radzenia sobie i leczenia.

0

Córka powinna udać się na wizytę do psychologa. Wygląda na to, że coś się wydarzyło i ma opór przed podzieleniem się informacją o problemie. Być może łatwiej będzie jej otworzyć się na neutralnym terenie.
Pozdrawiam.

0

Witam,
Warto zacząć od higieny snu. Podstawowe zasady to:
ograniczać czas spędzany w łóżku do 6 godzin
nie próbować zasnąć na siłę
usunąć zegarek z zasięgu wzroku w sypialni
zmęczyć się fizycznie późnym popołudniem
unikać kofeiny, nikotyny i alkoholu
prowadzić regularny tryb życia
rano wstawać zawsze o tej samej porze
zjeść kolację 3 godziny przed snem i ewentualnie lekką przekąskę późnym wieczorem
unikać silnego światła wieczorem i ciemnych pomieszczeń w ciągu dnia
unikać drzemek w ciągu dnia

Jeśli to nie pomoże zachęcam do udania się na konsultację do lekarza psychiatry lub psychoterapeuty, który specjalizuje się w zaburzeniach snu.

Pozdrawiam,
Marta Dziekanowska

0

Dzień dobry, zachęcam do konsultacji psychologicznej w celu ustalenia przyczyn zaburzeń. Specjalsita zaleci dalsze kroki postępowania. Pozdrawiam.

0

Witam,

problem bezsenności może być spowodowany nieregularnym chodzeniem spać, zarywaniem nocy. Na pewno warto wyeliminować wszystkie czynniki, które mogą mieć negatywny wpływ na sen. Warto by córka chodziła spać regularnie, zawsze o tej samej porze (tak samo w dni robocze i weekendy), zaplanowała drzemki w ciągu dnia (pomoże to nadrobić nieprzespane godziny w porach wyznaczonych na sen), unikała zasypiania przy włączonym telewizorze, odtwarzacze płyt, MP3, radio (wbrew pozorom mogą przeszkadzać w porządnym śnie). Jeśli pomieszczenie w którym córka śpi nie jest ciche (słychać np. odgłosy drogi, przejeżdżających pociągów) warto rozważyć użycie stopperów do uszu. Zdenerwowanie również nie pomaga w zasypianiu, polecam robienie przed snem ćwiczeń relaksacyjnych (np. oddechowych) np. :

Sposób 1
• Bierzemy głęboki wdech nosem
• Wydychamy powietrze ustami, powoli na tyle, że gdybyśmy mieli przed sobą płomień świecy, ruszałby się pod wpływem wydechu, ale nie zgasłby.
• Powtarzamy to kilkakrotnie
Sposób 2
• Kładziemy się na plecach i próbujemy zrelaksować (np. poprzez wyobrażenie sobie, że jesteśmy w przyjemnej dla siebie sytuacji albo jesteśmy w cichym, spokojnym miejscu);
• Zaczynamy wdychać powietrze nosem – przez około 10 sekund;
• Następnie wstrzymujemy oddech na 2 sekundy;
• W kolejnym kroku pozwalamy powietrzu swobodnie wydostać się z płuc – to relaksuje mięśnie klatki piersiowej;
• Kilkakrotnie powtarzamy cały cykl.

Przywrócenie właściwego rytmu snu może trwać od 6 do 12 tygodni.

Pozdrawiam,
Elwira Chruściel

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty