Witam. Ponieważ karmi Pani dziecko piersią farmakoterapia jest niewskazana, czasami niestety niezbędna. Jeżeli problemy ze snem są bardzo nasilone i skłaniałaby się Pani w stronę leków, polecałabym wizytę u specjalisty lekarza psychiatry, który dopiero po zebraniu rzetelnego wywiadu mógłby zaproponować stosowne lecznie.
Innym rozwiązaniem, które szczególnie polecam jest wizyta u psychologa - psychoterapeuty. Być może na konsultacji uda się zobaczyć pewne obszary i tematy szczególnie trudne dla Pani, które mogą być powodem problemów ze snem. Praca nad takimi obszarami jest zawsze dobrą alternatywą dla leczenia farmakologicznego. Dodatkową korzyścią z dobrze przeprowadzonej terapii jest lepsze samopoczucie i większa łatwość w nawiązywaniu i utrzymywaniu serdecznych relacji z innymi ludźmi.
Małgorzata Danielewicz
Witam,
Młode mamy bardzo często mają problemy ze snem, wiąże się to z procesem dostrajania w relacji matka- dziecko.
Ważna jest higiena snu, może mieć Pani trudności z zaśnięciem np. z powodu trudności, jakie pojawiły się w ostatnim czasie?
Jeśli problem będzie się utrzymywał, warto skonsultować się ze specjalistą np. psychologiem bądź psychoterapeutą.
Witam,
Problemy z zasypianiem są częstą dolegliwością młodych mam. Jest jednak kilka domowych sposobów, które można zastosować od ręki. Ćwiczenia fizyczne oraz spacery w ciagu dnia (najlepiej przed południem) pomogą dotlenić mózg. Telewizja i inne ekrany (telefony, tablety) wydzielają niebieskie światło, które zakłóca produkcję melatoniny potrzebnej do snu. Dlatego najlepiej unikać narzędzi elektronicznych 1,5-2 godzin przed położeniem się do łóżka. Późne spożywanie ciężkich posiłków może być kolejna przyczyną. Najlepszymi przekąskami dla karmiących mam są krakersy, banany i ciepłe mleko. Proszę unikać rownież kofeiny na kilka godzin przed snem (kawa, czarna herbata i czekolada).
Jednak tak, jak poprzedni eksperci, którzy odpowiedzieli na Pani pytanie. Dla pewność proszę się skontaktować z lekarzem rodzinnym lub psychologiem.
Pozdrawiam.
Witam,
pisze Pani o tym, że karmi piersią, natomiast nic nie wspomina o tym, że dziecko budzi Panią w nocy, więc zakładam, że ma Pani możliwość przespania nocy. Przywracanie właściwego rytmu snu może zająć 6-12 tygodni. Przede wszystkim warto by chodziła Pani spać regularnie, co najwyraźniej Pani już robi, jednak chodzi o to, żeby również wstawać o stałej porze, zawsze o tej samej (tak samo w dni robocze i weekendy) – bez względu na to, jak nad ranem nagle nam się dobrze śpi. Można zaplanować drzemki w ciągu dnia (pomoże to nadrobić nieprzespane godziny w porach wyznaczonych na sen), unikać zasypiania przy włączonym telewizorze, odtwarzaczach płyt, MP3, radio (wbrew pozorom mogą przeszkadzać w porządnym śnie). Jeśli pomieszczenie w którym Pani śpi nie jest ciche (słychać np. odgłosy drogi, przejeżdżających pociągów) warto rozważyć użycie stopperów do uszu. Zdenerwowanie również nie pomaga w zasypianiu, polecam robienie przed snem ćwiczeń relaksacyjnych (np. oddechowych) np. :
Sposób 1
• Bierzemy głęboki wdech nosem
• Wydychamy powietrze ustami, powoli na tyle, że gdybyśmy mieli przed sobą płomień świecy, ruszałby się pod wpływem wydechu, ale nie zgasłby.
• Powtarzamy to kilkakrotnie
Sposób 2
• Kładziemy się na plecach i próbujemy zrelaksować (np. poprzez wyobrażenie sobie, że jesteśmy w przyjemnej dla siebie sytuacji albo jesteśmy w cichym, spokojnym miejscu);
• Zaczynamy wdychać powietrze nosem – przez około 10 sekund;
• Następnie wstrzymujemy oddech na 2 sekundy;
• W kolejnym kroku pozwalamy powietrzu swobodnie wydostać się z płuc – to relaksuje mięśnie klatki piersiowej;
• Kilkakrotnie powtarzamy cały cykl.
Pozdrawiam,
Elwira Chruściel
Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:
- Przyczyna nadmiernej potliwości, większego stresu i problemów z zasypianiem – odpowiada Mgr Justyna Piątkowska
- Zaburzenia snu u 19-latki – odpowiada Mgr Magdalena Golicz
- Zmęczenie, rozdrażnienie i problemy ze snem – odpowiada Mgr Justyna Piątkowska
- Utrata bliskiej osoby a obwinianie się – odpowiada Mgr Sylwia Nowak
- Zolpic i Trittico a problemy ze snem – odpowiada Mgr Elwira Chruściel
- Nerwica lękowa i uczucie paraliżu podczas przebudzenia – odpowiada Mgr Patrycja Stajer
- Problem z zasypianiem i dyskomfort w okolicy intymnej – odpowiada Mgr Elwira Chruściel
- Odczuwanie przeszkody w przełyku podczas stresu – odpowiada Mgr Krystyna Kozłowska
- Problem ze snem, czasem wybudzanie w nocy – odpowiada Mgr Elwira Chruściel
- Problem ze złapaniem wdechu a nerwica – odpowiada Mgr Magdalena Golicz