Zolpic i Trittico a problemy ze snem

Dzień dobry. Od 10 dni zażywam na noc Zolpic 10 mg i Trittico 50 mg. Niestety, jest u mnie różnie z zasypianiem - występowały lęki, nerwowość, bezsenność, a w ciągu dnia było dobrze. W szóstej dobie zasypiałem bez problemu i tak kolejne 2 noce. Teraz od dwóch dni nie mogę zasnąć, jestem nerwowy z tego powodu i to mnie bardzo wybudza... tak około po godzinie zasypiam. Ten zestaw leków miał zadziałać bez problemów. Zastanawia mnie, dlaczego Zolpic został mi zapisany w tak małej dawce. Może gdybym wziął więcej Zolpicu problem by zniknął? Konsultację z lekarzem mam dopiero za jakiś czas, a nie chcę na własną rękę zwiększać dawki leku. Czy jeżeli będę przyjmował Zolpic w większej ilości to pomoże mi zasnąć? Leki biorę o 22:30 po 10 min leżę - może za wcześnie się kładę, a może Trittico wziąć wcześniej? Przykładowo 1 godzinę przed snem?

Witam,

sporadycznie, po leku Trittico może występować bezsenność. Przyzwyczajanie się organizmu do leku trwa około 3-4 tygodni, być może nastąpi zmiana Pana reakcji na lek i problem zostanie wyeliminowany. Problem bezsenności może być także spowodowany nieregularnym chodzeniem spać, zarywaniem nocy. Na pewno warto wyeliminować wszystkie czynniki, które mogą mieć negatywny wpływ na sen. Warto by chodził Pan spać regularnie, zawsze o tej samej porze (tak samo w dni robocze i weekendy), zaplanował drzemki w ciągu dnia (pomoże to nadrobić nieprzespane godziny w porach wyznaczonych na sen), unikał zasypiania przy włączonym telewizorze, radio (wbrew pozorom mogą przeszkadzać w porządnym śnie). Jeśli pomieszczenie w którym Pan śpi nie jest ciche (słychać np. odgłosy drogi, przejeżdżających pociągów) warto rozważyć użycie stopperów do uszu. Zdenerwowanie również nie pomaga w zasypianiu, polecam robienie ćwiczeń relaksacyjnych (np. oddechowych) przed snem:

Sposób 1
• Bierzemy głęboki wdech nosem
• Wydychamy powietrze ustami, powoli na tyle, że gdybyśmy mieli przed sobą płomień świecy, ruszałby się pod wpływem wydechu, ale nie zgasłby.
• Powtarzamy to kilkakrotnie

Sposób 2
• Kładziemy się na plecach i próbujemy zrelaksować (np. poprzez wyobrażenie sobie, że jesteśmy w przyjemnej dla siebie sytuacji albo jesteśmy w cichym, spokojnym miejscu);
• Zaczynamy wdychać powietrze nosem – przez około 10 sekund;
• Następnie wstrzymujemy oddech na 2 sekundy;
• W kolejnym kroku pozwalamy powietrzu swobodnie wydostać się z płuc – to relaksuje mięśnie klatki piersiowej;
• Kilkakrotnie powtarzamy cały cykl.

Przywrócenie właściwego rytmu snu może trwać od 6 do 12 tygodni.

Pozdrawiam,
Elwira Chruściel

Być może sama farmakoterapia nie jest wystarczająca i należy skorzystać także z pomocy psychologa, psychoterapeuty. Zachęcam do podjęcia kontaktu ze specjalistą. Pomoże Panu poradzić sobie z emocjonalnymi przyczynami zaburzeń snu.