Problem ze złapaniem wdechu a nerwica

Od jakiegoś czasu mam problem ze złapaniem wdechu. Ale tłumaczyłam sobie to stresem. Teraz zrobiły mi się sine paznokcie (fioletowe do połowy, blade od II połowy). B. łatwo łapię zadyszkę. Morfologia, biochemia i rtg klatki w normie. Holter wykazał okresy tachykardii zatok. Czy udać się na spirometrię lub echo serca? Czy to może być nerwica? Boję się, że mam niewydolność serca...

Jeśli lekarz skierował na badania, należy je wykonać. Najpierw bowiem trzeba wykluczyć somatyczne podłoże choroby, by zdiagnozować nerwicę. Jeśli badania nie wskażą na inne podłoże choroby, będzie to oznaczało podłoże emocjonalne (nerwicę). Wówczas należy się zgłosić do psychologa i rozpocząć psychoterapię.

Witam,

proszę udać się na konsultację do lekarza internisty, opisać objawy i poprosić o skierowanie na wszystkie badania, które wykluczą somatyczne źródło Pani problemu. Jeśli okaże się, że wszystko jest w porządku, warto zadbać o obniżenie stresu w codziennym życiu – np. poprzez pracę z psychologiem/psychoterapeutą. Tymczasem w sytuacji problemu z oddychaniem, może Pani zastosować jakąś wybraną technikę relaksacyjną (znajdzie ich Pani wiele w Internecie). Jednymi z bardziej skutecznych jest związana z pracą z oddechem. Spowolnienie oddechu i nadanie mu określonego rytmu uspokaja nasze emocje.
Sposób 1
• Bierzemy głęboki wdech nosem
• Wydychamy powietrze ustami, powoli na tyle, że gdybyśmy mieli przed sobą płomień świecy, ruszałby się pod wpływem wydechu, ale nie zgasłby.
• Powtarzamy to kilkakrotnie
Sposób 2
• Kładziemy się na plecach i próbujemy zrelaksować (np. poprzez wyobrażenie sobie, że jesteśmy w przyjemnej dla siebie sytuacji albo jesteśmy w cichym, spokojnym miejscu);
• Zaczynamy wdychać powietrze nosem – przez około 10 sekund;
• Następnie wstrzymujemy oddech na 2 sekundy;
• W kolejnym kroku pozwalamy powietrzu swobodnie wydostać się z płuc – to relaksuje mięśnie klatki piersiowej;
• Kilkakrotnie powtarzamy cały cykl.

Pozdrawiam,
Elwira Chruściel