Niestety, jest to lek bardzo skuteczny, ale powoduje wzrost apetytu, różny u rożnych osób. Można próbować zamienić go na inny, ale może to zrobić tylko lekarz prowadzący.
Alternatywą wobec mirtazapimy (Mirtor) może być na przykład trazodon (Trittico), który zwykle sprawdza się w medycynie snu, w odpowiednich dawkach ma działanie przeciwlękowe, a z jego stosowaniem nie wiąże się ryzyko wzrostu apetytu. Pozdrawiam.
Mirtor czyli mianseryna jest lekiem często stosowana w przebiegu depresji lub czasami także w stanach lękowych przebiegających z zaburzeniami snu. Jej działanie polega na hamowaniu receptora a2-adrenergicznego oraz nasilaniu przemiany noradrenaliny w mózgu. Ma działanie przeciw lękowe, uspokajające. Poprawia jakość snu, wydłużając go i pogłębiając. Z powodu działania nasennego często stosowana jest na noc.
Lek stosuje się w dawce początkowej15–30 mg/dobę, a dawka podtrzymująca to 15–45 mg/dobę. Preparat należy stosować 1 ×/dobę, wieczorem lub w 2 dawkach podzielonych, wtedy większą część dawki należy przyjmować wieczorem.
Jednym z działań niepożądanych leku jest przybieranie na wadze. To działanie niepożądane występuje często. Ogólnie przy mirtazapinie to działanie niepożądane występuje częściej niż przy innych lekach.
Można spróbować zredukować dawki mirtazapiny lub próbować ja odstawić jeśli doszło do poprawy stanu klinicznego. Można też próbować zastąpić ją innym lekiem np. Tritico. Tiritico zawiera substancję czynną, którą jest trazodon. Trazodon jest to lek stosowany w depresji, w tym tej przebiegającej z zaburzeniami snu i lękiem. Mechanizm działania polega na zablokowaniu wychwytu zwrotnego serotoniny przez komórkę nerwową.
Po zaprzestaniu brania mianseryny waga powinna wrócić do normy.
Jeśli chodzi o zaburzenia snu to można spróbować tradycyjnych metod, takich jak chodzenia spać o regularnej porze, nie czytania w łóżku i nie oglądania telewizji. Poza tym ważne jest, aby chodzić spać zrelaksowanym, ważne może być nauczenie się kilku technik relaksacji czy uprawianie jakiegoś sportu. Przed snem można wypić filiżankę melisy.
Proszę zgłosić się do lekarza psychiatry. To on przepisze nowe leki. Być może, jeśli cierpi Pani na zaburzenia depresyjne, można leczyć je innym lekiem, który niekoniecznie wpływa na sen.
Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:
- Problem z zaśnięciem i stosowanie leku Deprexolet – odpowiada Dr n. med. Maria Magdalena Wysocka-Bąkowska
- W jaki sposób zwiększyć libido podczas kuracji Setaloftem? – odpowiada Lek. Seweryn Segiet
- Wpływ leku Miansec 10 mg na organizm – odpowiada Lek. Jacek Ławnicki
- Stosowanie leku Ketrel 25 na sen – odpowiada Dr n. med. Anna Błażucka
- Trazodon zamiast Mirtazapiny na bezsenność – odpowiada Piotr Pilarski
- Jakie leki nasenne nie uzależniają? – odpowiada Mgr Hanna Markiewicz
- Leczenie bezsenności a Alrpx i Dobroson – odpowiada Lek. Irena Oryńska
- Czy przybranie na wadze jest wynikiem stosowania leku Paroxinor? – odpowiada Mgr Aleksandra Korotko
- Sertagen i Miansegen – odpowiada Dr n. med. Paweł Kapelski
- Kiedy minie senność po stosowaniu leku Lerivon? – odpowiada Lek. Seweryn Segiet
artykuły
Mianseryna - działanie, wskazania, dawkowanie i skutki uboczne
Mianseryna to organiczny związek chemiczny, który
Doxepin - wskazania, stosowanie, dawkowanie i skutki uboczne
Doxepin Teva to lek przeciwdepresyjny o budowie tr
Flavamed - najczęstsze pytania, charakterystyka, przeciwwskazania, stosowanie, działania niepożądane
Często w okresie jesieni i zimy dopada nas kaszel,