Przybranie na wadze w wyniku stosowania Mirtor

Witam serdecznie mam pytanie dotyczące leku Mirtor. Przyjmuję go na noc ponieważ przy zdiagnozowanych zaburzeniach lękowych z napadami paniki nie spałam wiele nocy. Lek ten bardzo mi pomógł, normalnie funkcjonuję,śwetnie po nim śpię(15mg na noc) ale jest jedno ALE -przez 20 miesięcy stosowania Mirtoru przytyłam 35kg i tutaj moje pytanie czy jest dostepny jakiś lek o podobnym działaniu jak Mirtor ale bez tego efektu ubocznego jakim jest wilczy apetyt. Czy jeżeli przestane brac Mirtor to waga wroci do normy? Chciałbym wrócic do wagi która miałam. Serdecznie dziekuję za odpowiedz  pozdrawiam Justyna

Alternatywą wobec mirtazapimy (Mirtor) może być na przykład trazodon (Trittico), który zwykle sprawdza się w medycynie snu, w odpowiednich dawkach ma działanie przeciwlękowe, a z jego stosowaniem nie wiąże się ryzyko wzrostu apetytu. Pozdrawiam.

Magdalena Mroczek

Mirtor czyli mianseryna jest lekiem często stosowana w przebiegu depresji lub czasami także w stanach lękowych przebiegających z zaburzeniami snu. Jej działanie polega na hamowaniu receptora a2-adrenergicznego oraz nasilaniu przemiany noradrenaliny w mózgu. Ma działanie przeciw lękowe, uspokajające. Poprawia jakość snu, wydłużając go i pogłębiając. Z powodu działania nasennego często stosowana jest na noc.

Lek stosuje się w dawce początkowej15–30 mg/dobę, a dawka podtrzymująca to 15–45 mg/dobę. Preparat należy stosować 1 ×/dobę, wieczorem lub w 2 dawkach podzielonych, wtedy większą część dawki należy przyjmować wieczorem.

Jednym z działań niepożądanych leku jest przybieranie na wadze. To działanie niepożądane występuje często. Ogólnie przy mirtazapinie to działanie niepożądane występuje częściej niż przy innych lekach.

Można spróbować zredukować dawki mirtazapiny lub próbować ja odstawić jeśli doszło do poprawy stanu klinicznego. Można też próbować zastąpić ją innym lekiem np. Tritico. Tiritico zawiera substancję czynną, którą jest trazodon. Trazodon jest to lek stosowany w depresji, w tym tej przebiegającej z zaburzeniami snu i lękiem. Mechanizm działania polega na zablokowaniu wychwytu zwrotnego serotoniny przez komórkę nerwową.

Po zaprzestaniu brania mianseryny waga powinna wrócić do normy.

Jeśli chodzi o zaburzenia snu to można spróbować tradycyjnych metod, takich jak chodzenia spać o regularnej porze, nie czytania w łóżku i nie oglądania telewizji. Poza tym ważne jest, aby chodzić spać zrelaksowanym, ważne może być nauczenie się kilku technik relaksacji czy uprawianie jakiegoś sportu. Przed snem można wypić filiżankę melisy.

Proszę zgłosić się do lekarza psychiatry. To on przepisze nowe leki. Być może, jeśli cierpi Pani na zaburzenia depresyjne, można leczyć je innym lekiem, który niekoniecznie wpływa na sen.