Skutki usunięcia macicy dla organizmu kobiety

Bardzo proszę o odpowiedź jakie są skutki usunięcia macicy dla organizmu kobiety poza tym że traci ona możliwość rodzenia dzieci? Czy często występują powikłania po tym zabiegu i jakie? Mam 44 lata i mięśniaka w macicy ok 10 cm i nie planuję mieć już dzieci ale nie wiem jakie będą skutki usunięcia macicy dla mojego organizmu. Lekarz twierdzi że skoro nie planuję już rodzić to nie jest mi potrzebna macica.

Witaminy w ciąży

Lek. Rafał Gryszkiewicz

Przede wszystkim usunięcie macicy jest wskazane tylko wtedy, kiedy ma na celu leczenie. Powikłania po zabiegu nie odbiegają od częstości powikłań przy innych operacjach, liczyć się należy z ryzykiem krwawienia, zakażenia rany, możliwością uszkodzenia moczowodów - co zdarza się rzadko. Po usunięciu macicy kobieta przestaje miesiączkować, ale nie jest to równoznaczne z menopauzą - ponieważ nie usuwa się jajników.