Słabe przybieranie na wadze, niskie żelazo przy prawidłowej Hb - co to może być?

Witam. Moja córeczka ma 2 latka i dnia 11.05.2010r. odebrałam wyniki badań: erytrocyty 5,27 mln/ul, hemoglobina 13,3g/dl hematokryt 40,5% Leukocyty 5,1 tyś/ul limfocyty 3,5 tys/ul odsetek limfocytów 68,2%płytki krwi 166tyś/ul, OB po 1h - 2mm żelazo - 31ug/dl średn. zawartość henmoglobiny w krwince czerwonej 25,2 pg. Moje pytanie jest skierowane o żelazo. Dostałam skierowanie do hematologa z córką, ponieważ przy dobrej hemoglobinie jest takie niskie żelazo? Czy to powód do niepokoju? Chciałam dodać również, że podczas wykonywania tych badań córka była na antybiotyku i przechodziła grypę żołądkowo-jelitową, kaszel i katarek. Martwię się bardzo, bo nie wiem o co chodzi z tą wizytą u hematologa. Dodam również, że córka dostała skierowanie do gastrologa, ponieważ słabo przybiera na wadze, jest szczuplutka, drobna, lecz wzrostem przegania rówieśników i je za 3 (w szczególności mięsko), waży 11,500. Czy to problem z zespołem złego wchłaniania u dziecka (czytałam w internecie), pasożytów w kale nie stwierdzono. Wizytę mam u hematologa 2 czerwca i denerwuje się, bo nie wiem co się dzieje. Bardzo proszę o jakąkolwiek wiadomość. Zatroskana mama.
ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Droga Pani!

Niski poziom żelaza przy jeszcze prawidłowej hemoglobinie rzeczywiście może wskazywać na zaburzenia wchłaniania. Jednak w związku z pobraniem badania w czasie zapalenia żołądkowo-jelitowego mogło zaburzyć wyniki.

Brak przyrostu masy ciała, problemy żołądkowo-jelitowe, niski poziom żelaza mogą wskazywać na częstą chorobę - celiakię (choroba trzewna) polegającą na m.in zaniku kosmków jelitowych pod wpływem białka - glutenu. Leczenie jest bardzo łatwe i skuteczne, polega na stosowaniu diety bezglutenowej.
W celu jej rozpoznania należy oznaczyć przeciwciała anty-Ema i anty-Tg w surowicy krwi dziecka, a także wykonać badanie histopatologiczne bioptatu błony śluzowej dwunastnicy, pobranego podczas gastroduodenoskopii.

Osobiście uważam, że to jest najbardziej prawdopodobna przyczyna dolegliwości dziecka. Nie doszukiwałbym się przyczyn hematologicznych, jednak konsultacja powinna się odbyć.

Pozdrawiam i życzę powodzenia.