Sok z czarnego bzu dla 7-miesięcznego dziecka

Dzień dobry. Czy można podać 7 mies. dziecku sok z czarnego bzu na początkowe objawy przeziębienia ( lekka wydzielina z noska oraz kichanie)?

Lek. Marta Gryszkiewicz

Można, choć rozcieńczony i należy jak zawsze obserwować czy nie występuje skórna reakcja alergiczna. Poza tym sugeruję stosować toaletę nosa wodą morską dla niemowląt. Kichanie jest fizjologicznym odruchem oczyszczania dróg oddechowych u niemowląt. Nie musi więc ono świadczyć o infekcji.