Spiramycyna w leczeniu toksoplazmozy w ciąży

W 19 t.c. trafiłam do szpitala z częstymi skurczami. W 21 t.c. wykryto na USG torbiele splotów naczyniowych w mózgu (2) oraz niewielką ponad normę ilość płynu w worku osierdziowym (2,2 mm). Również w 21 t.c. zrobiłam test na toksoplazmozę i wyniki były następujące: IgG: 300 IU/ml (normy: nieobecne 4, graniczne 4-8, obecne 8), IgM: 1.92 index (normy: nieobecne 0,55, graniczne 0,55-0,65, obecne 0,65). W 24 t.c. wyniki z tego samego laboratorium: IgG: 612 (normy: nieobecne 4, graniczne 4-8, obecne 8), IgM: 1,75 (normy: nieobecne 0,55, graniczne 0,55-0,65, obecne 0,65), IgG awidność 0,36 (niska: 0,2, graniczne: 0,2-0,3, wysoka: 0,3). W 22 t.c. zrobiłam również badania w Collegium Medicum w Krakowie (UJ, metoda Elisa): IgG: 275,4 (nie podano normy, wynik dodatni), IgM: 1,1 (szara strefa: 0,9-1,1), Awidność: 98% (niska: 40%, graniczna: 40-60%, wysoka 60%).

Kolejne badanie USG i echo serca płodu w 23 t.c. wykazały prawidłową ilość płynu w worku osierdziowym, a USG w 24 t.c. wykazało, że 2 torbiele splotów naczyniowych są znacznie mniejsze i praktycznie zanikają. Od 21 t.c. jestem na R***, lekarz prowadzący kazał zaprzestać brania po 4 tygodniach, twierdząc, że infekcja została wyleczona. Chciałabym zapytać o interpretację powyższych wyników badań i informacje, czy wg Państwa należy zaprzestać brania antybiotyku na tym etapie (nie miałam amniopunkcji). Z lektury opracowań naukowych wynika, ze spiramycynę należy brać aż do końca ciąży, mój lekarz jednak się z tym nie zgadza. Z góry dziękuję za udzielenie odpowiedzi.

Witam serdecznie!

Toksoplazmoza jest chorobą szczególnie groźną dla płodu.

Większość kobiet, jeszcze przed zajściem w ciążę, przechodzi chorobę, a jej przebieg jest najczęściej skąpo lub bezobjawowy. Dowodem przebycia choroby jest obecność przeciwciał w klasie IgG, które podnoszą się w 2-4 tygodni od zakażenia, a utrzymują się przez wiele lat.

Przeciwciała w klasie IgM pojawiają się w przypadku świeżego zakażenia, najczęściej po 2 tygodniach, a ich poziom zanika w kilka miesięcy po zakażeniu.

Badanie awidności przeciwciał pozwala ustalić czy infekcja jest świeża, czy też infekcja pierwotniakiem miała miejsce dawno. U Pani wynik awidności raczej wskazuje na przewlekła toksoplazmozę, więc wyklucza inwazję ostrą, która to stanowi największe zagrożenie dla płodu, gdyż ryzyko przedostania się przeciwciał przez łożysko jest małe.

Spiramycyna powinna być stosowana do czasu rozwiązania w przypadku ostrej infekcji. Jednak jeżeli nadal czuje się Pani zaniepokojona najlepiej skontaktować się z lekarzem chorób zakaźnych.

Pozdrawiam