Sposoby leczenia bolesnych hemoroidów

Czy z hemoroidami muszę iść do proktologa? Czy mogę się leczyć jakoś domowo, czy może jakąś maścią którą kupię bez recepty w aptece? Wyszły mi tylko dwa guzki, ale są bolesne.

Lek. Anna Aseńko Chirurgia

Witam,

są leki dostępne w aptece bez recepty zarówno w formia maści, czopków oraz wspomagające leki doustne. Jednak zalecałabym wizytę u chirurga (proktologa). Konsultacja jest zlecana gdyż czasami pacjenci interpretują każda zmianę w okolicy odbytu jako hemoroidy. Oczywiście są one najczęstsze, lecz nie jest to jedyna jednostka chorobowa zlokalizowana w tej okolicy. Czasami przyczyną dolegliwości mogą być zmiany np o charakterze kłykcin kończystych, szczeliny odbytu lub nawet nowotworu, a leczenie domowymi sposobami opóźnia diagnozę i podjęcie prawidłowego leczenia.

Pozdrawiam,

Anna Aseńko