Sposoby na wzmocnienie organizmu przy candida, zapaleniu zatok i przebytym zakażeniu glistą ludzką

Moje dziecko miało (14 lat): candidę, zapalenie zatok i glistę ludzką, oprócz tego wysoką alergię na pyłki traw i drzew. Teraz jest lipiec, leczony był cały rok, glistę odkryliśmy w styczniu i w styczniu brał leki. W czerwcu Aso wyszło ponad 600, nie mogę leczyć go antybiotykiem, bo bardzo źle reaguje, odnowi sie grzybica. Co zrobić z tym Aso - wiem, że oznacza stan zapalny. Boję się nowego roku, bo szkoła, moja praca itd. Teraz czuje się dobrze, ma trochę zatwardzenia, może to laktoza? Bo też ma. Jak go wzmocnić po tych chorobach? Nie mam zaufania do nowych i modnych teraz specyfików, czy ktoś pomoże? Iwonam

Witam! W opisanej sytuacji problem jest dość złożony. ASO czyli odczyn antystreptolizynowy jest wskaźnikiem przebytej lub trwającej infekcji paciorkowcowej. Sam wynik nie wymaga leczenia, ale leczenie jest konieczne jeśli towarzyszą mu objawy infekcji (zapalenia zatok, gardła). Dlatego proponuję skonsultować problem z laryngologiem. Po dokładnym badaniu lekarz stwierdzi czy konieczne jest leczenie czy też wystarczy obserwacja. Jeśli chodzi o zaparcia to problem ten może mieć wiele przyczyn. U dzieci najczęściej występują zaparcia nawykowe, łatwo ustępujące po wprowadzeniu odpowiedniej diety, aktywności ruchowej oraz eliminacji innych czynników (np. stresu). Jeśli potwierdzono nadwrażliwość (alergię) na laktozę to ten czynnik jest również bardzo prawdopodobną przyczyną. W celu "wzmocnienia odporności" możliwe jest stosowanie probiotyków, czyli produktów zawierających żywe kultury bakterii (kefir, jogurt naturalny, preparaty farmaceutyczne). Probiotyki są szczególnie wskazane podczas antybiotykoterapii, pozwala to zminimalizować ryzyko wystąpienia kandydozy. W tej chwili nie ma powodów do niepokoju. Proponuję pozostać pod opieką laryngologa oraz alergologa. Pozdrawiam serdecznie!