Spóźnienie w zażyciu tabletki krótsze niż 12 godzin

Biorę tabletki antykoncepcyjne od około 2 lat. Pierwszą tabletkę z obecnego opakowania wzięłam 9 dnia jednakże tylko kilka minut po północy, około godziny 00:20. Ponadto w drugim tygodniu spóźniłam się, że wzięciem tabletki około 4 h - dzień 8, na opakowaniu tabletek jest napisane, iż nie trzeba się dodatkowo zabezpieczać, gdy tabletka zostanie pominięta w 2 tygodniu, lecz ze względu na bardzo niechcianą ciążę w tym momencie, cały czas zabezpieczamy się dodatkowo. Niestety, tym razem nasze dodatkowe zabezpieczenie (prezerwatywa) nie zadziałało - prezerwatywa pękła, lecz nie doszło do wytrysku i zostało to zauważone maksymalnie w ciągu minuty od pęknięcia. Czy istnieje ryzyko ciąży?

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Nie wiem, czy dobrze Panią zrozumiałam? Pisze Pani: "pierwszą tabletkę z obecnego opakowania wzięłam 9 dnia, jednakże tylko kilka minut po północy". Czy mam z tego rozumieć, że przedłużyła Pani 7-dniową przerwę i rozpoczęła Pani nowe opakowanie 9. a nie 8. dnia po zakończeniu poprzedniego? Problemu nie ma, jeśli zażywa Pani tabletki np. o 22.00, a 8. dnia po zakończeniu opakowania nie zażyła Pani tabletki o stałej porze, tylko zaraz po północy (czyli 2 godziny później niż zależało)... W takim przypadku nie ma raczej powodów do zmartwień. Gorzej, jeśli pigułkę zażywa Pani np. o 7.00 rano. Jeśli tak, to istnieje niestety ryzyko ciąży - proszę wykluczyć ciążę przed rozpoczęciem nowego opakowania.

Spóźnienie w zażyciu tabletki krótsze nić 12 godzin nie wymaga stosowania dodatkowego zabezpieczenia.

Pozdrawiam!