Spożywanie wędliny w 6. tygodniu ciąży

witam jestem w ciąży początek 6 tyg chciałabym się poradzić w sprawie żywienia, a dokładnie jedzenie wędliny naszła mnie ochota na kabanosy i je kupiłam parzone, wędzone i suszone zjadłam tylko kęsa i zostawiłam bo tak mi odradziła koleżanka czy to mogło mi zaszkodzić? Wynik z toxo mam ok ale myślałam że jak parzone to nie surowe Proszę o poradę czy swojską wędlinę też mam odstawić i co jeść

Sylwia Ogrodowczyk

Witam,

Może Pani jeść kabanosy,

proszę z diety na czas ciąży wykluczyć sery pleśniowe i tatara, a kabanosy proszę sobie jeść;) Na zdrowie;)

Pozdrawiam:)

W przypadku kabanosów niebezpiecznym nie jest ryzyko zakażania toksoplazmozą (mięso podczas wędzenia ogrzewa się do 70 stopni - ma to na celu zniszczenie potencjalnych drobnoustrojów). Należy jednak wyeliminować z diety kabanosy, ponieważ przy ich produkcji dodaje się sporą ilość soli, czasami cukier, barwniki i konserwanty. Dodatkowo pod wpływem wędzenia mogą powstać niebezpieczne substancje, z którymi wątroba dorosłego człowieka jest w stanie sobie jeszcze poradzić, natomiast kształtujący się dopiero organizm może mieć z tym problem.

Poradnia Dobry Dietetyk Toruń
tel. 887 433 444