Stan psychiczny po operacji przetoki odbytu

Po przebytej operacji fistuly (chcę dodać, że to była już druga operacja tego rodzaju) mój stan psychiczny bardzo się pogorszył. Każdy bodziec, który odczuwam w odbycie przyprawia mnie o dreszcze. Jest mi bardzo trudno normalnie żyć. Kiedyś nie stanowiło dla mnie trudności wprowadzenie czopka przeciwbólowego, etc. Zgłosiłam się do lekarza psychiatry. Najpierw dostałam Cipralex, który mi nie pomógł. Teraz biorę Efexor 150 mg. Zażywam także valium, ale niestety nie widzę poprawy. Chce dodać, że miejsce po operacji jest już wygojone i zdaję sobie sprawę z tego, że moje odczucia są wyolbrzymione. Proszę o odpowiedź.

Mgr Kamila Drozd Psycholog

Witam serdecznie! Drogą wirtualną trudno postawić rzetelną diagnozę. W sprawie ewentualnych powikłań po operacji przetoki odbytu wypowiadać się nie zamierzam, gdyż nie jestem lekarzem. W tej sprawie musiałaby się Pani skontaktować ze specjalistą. Jeżeli Pani reakcje na wszelkie odczucia w okolicy odbytu są wyolbrzymione i nieadekwatne do bodźców, być może jest to początek rozwoju zaburzeń z grupy nerwic. Niestety, przez Internet mogę jedynie gdybać. Przepisany przez psychiatrę lek Cipralex jest lekiem antydepresyjnym, podobnie jak Efexor 150 mg, którego główną substancją jest wenlafaksyna z grupy selektywnych inhibitorów wychwytu zwrotnego noradrenaliny i serotoniny (SNRI). Natomiast valium to typowy lek przeciwlękowy i uspokajający. Jeżeli przyjmowane przez Panią środki nie przynoszą żadnych rezultatów, trzeba skonsultować się z lekarzem psychiatrą i zastanowić się nad doborem innych leków lub zmianą dawki. Warto byłoby zastanowić się nad postawieniem odpowiedniej diagnozy. Być może cierpi Pani na nerwicę hipochondryczną albo zaburzenia nerwicowe pod postacią somatyczną. Odsyłam Panią do artykułów pod poniższymi linkami: http://portal.abczdrowie.pl/zespol-briqueta http://portal.abczdrowie.pl/hipochondria Radziłabym Pani udać się do psychiatry w celu rozpoznania ewentualnych zaburzeń i dobrania odpowiedniej metody leczenia. Pozdrawiam i życzę powodzenia!

Witam,

rozumiem Pani problem, ponieważ przetoka okołoodbytnicza to krępujące i uciążliwe schorzenie, może być rozumiane jako przeżycie traumatyczne, w tym celu wskazane byłoby wsparcie psychologa/psychoterapeuty. Jeśli leczenie farmakologiczne (psychiatryczne) nie przynosi efektu, wskazania są do leczenia problemu metodą psychoterapii.

Pozdrawiam serdecznie