Stan włosów i paznokci przy diecie bezglutenowej

Od kiedy odstapilam od diety bezglutenowej/bezlaktozowej moj stan wlosow i paznokci znacznie pogorszyl sie. Przed tym wlosy rosly mi ok. 3 cm na miesiac teraz na pewno mniej niz 1 cm, plytka paznokcia choc nadal twarda rozdwaja sie i skora wolniej mi sie regeneruje. Teraz powrocilam do diety ze wzgledu na chorobe (nietolerancje pokarmowa) Jestem rowniez na diecie bezmiesnej.Czy to jest kwestia niedoboru witamin/ makro i mikro elementow? Jesli tak jakich? Niedobor wapna i zelaza moga tak dzialac?

Ewa Kozłowska Dietetyka, Warszawa

Witam serdecznie,

to możliwe, że ma Pani nidobory. Proszę zwrócić się do alergologa aby wykluczył/potwierdził wyniki nietolerancji pokarmowej.

Pozdrawiam

Może tak działać niedobór cynku, który może wystąpić przy zespole złego wchłaniania - jak często jest przy nietolerancjach pokarmowych. Nie wiem tylko czy dieta bezmięsna jest wskazana, skoro i tak ma Pani ograniczenia wynikające z nietolerancji. Jeśli nie spożywa Pani glutenu (białka) ani mleka, proszę dbać o odpowiednią ilość nabiału fermentowanego , jaj , orzechów, strączków.

Pozdrawiam
Joanna Arciszewska