Stan zapalny w zębie a ciąża

Witam,10 lat temu miałam leczony ząb kanałowo.Ostatnio dentystka wykonała zdjęcie rtg, które pokazało, że został w nim kawałek narzędzia i jest mocny stan zapalny. Czy to może mieć wpływ na mój stan zdrowia? Dodam, że od dwóch lat zmagam się różnymi dolegliwościami, jakie daje np borelioza czy hashimoto, jednak test na to pierwsze wyszedł ujemny, tsh też jest w normie. Czy taki ząb lepiej usunąć czy leczyć usuwając tylko narzędzie? Czy taki stan mógłby mieć wpływ na ewentualną ciążę?

Pozostające w jamie ustnej zęby ze stanem zapalnym przyzębia są źródłem wielu chorób systemowych. Mogą być też przyczyną złego samopoczucia. Badania naukowe wykazały, że bakterie zasiedlające zmiany okołokorzeniowe moga wywoływać komplikacje u kobiet ciężarnych, a nawet mogą podwyższać ryzyko poronienia. Dlatego bardzo istotne jest wyleczenie takich zębów przed planowaną ciążą. Usunięcie narzędzia z kanału i szczelne wypełnienie korzeni najczęściej, ale niestety nie zawsze, prowadzi do wyleczenia stanu zapalnego. Serdecznie pozdrawiam Urszula Jarosz