Stany podgorączkowe u dziecka po zastrzykach

Witam, Moja coreczka ma skonczone dwa miesiace i dostala pierwsza serie zastrzykow,minely juz prawie trzy tygodnie a mala ma dalej stany podgoraczkowe ale nie codziennie , a jak termometr pokazuje nam 37.9 to za godz lub dwie pokazuje nam 37.5 roznie w ciagu dnia , mam czopki dla niej ale niewiem czy jak temperatura sie wacha to dac jej czopka? I dlaczego ma te stany podgoraczkowe? W nastepnym tygodniu znowu ja czeka sczypionka pozdrawiam,

Lek. Marta Gryszkiewicz

Jakim termometrem badana jest temperatura ciała i z jakiego miejsca ją Pani bada. Termometry do pomiaru temperatury na czole lub w uchu na podczerwień nie są doskonałe, stąd mogą być różnice w kolejnych pomiarach. Stany podgorączkowe mogą być związane choćby z niewielką infekcją, jakich o tej porze roku nie brakuje. Przed szczepieniem dziecka należy poinformować lekarza pediatrę podczas wizyty kwalifikującej do szczepienia o występujących stanach podgorączkowych. Lekarz po dokładnym zbadaniu dziecka (osłuchanie serca i płuc) oraz oględziny gardła orzeknie czy nie ma przeciwwskazań do szczepienia. Czy dziecko dobrze śpi? Czy w ciągu dnia jest aktywne i pogodne? Jeśli tak, to nie ma prawdopodobnie powodów do niepokoju. Stany podgorączkowe rutynowo obserwowane są u dzieci przez 2-3 dni po szczepieniu. Dłużej utrzymujące się stany podgorączkowe powinny zostać skonsultowane z pediatrą.