Starania o ciążę po częstych sytuacjach stresowych

Witam ,przez ostatni rok przeszłam wiele silnych stresów ktore wywróciły troche moje nerwy i psychike do góry nogami jest już lepiej ale mam jeszcze momenty gorszego samopoczucia , obecnie mam 28 lat i chciałabym starać sie o dziecko czy przezycia z ostatnich miesiecy mogą jakoś wplynąć na ciąże na dziecko na jakieś wady genetyczne np zespòł downa bądź inne bo takie informacje można znaleźć w internecie???

Lek. Tomasz Budlewski

Nie nie będą mieć na to wpływu. Ewentualnie pojawienie się zaburzeń w miesiączkowaniu może być spowodowane stresem. Ale co do wad genetycznych stres nie ma nic do rzeczy.

Stres może wpłynąć na to z jaką łatwością zajdzie Pani w ciążę i na to jak będzie ciąża przebiegać, co odczuwać będzie dziecko razem ze zestresowana mamą, nie zaś na choroby genetyczne. Proszę cieszyć się życiem, współżyciem i nie koncentrować się zbytnio na kwestii " posiadania" dzieci tu i teraz w zaplanowanym czasie. Sprawianie sobie codziennych przyjemności i szukanie alternatyw odreagowania stresu, zmniejszania jego poziomu będzie dobrym rozwiązaniem na teraz.