Czy mogę starać się o dziecko przy niedoczynności tarczycy?

Witam, Choruję na pcos i niedoczynność tarczycy. Mam 2 dzieci, gdzie do zapłodnienia doszło przy stymulacji owulacji gdyż naturalna owulacja nie występuje. Zastanawiam się nad jeszcze jednym dzieckiem i tutaj moje pytanie, czy w przypadku takich schorzeń czas działa na moją niekorzyść. Drugie pytanie, czy stymulacja owulacji zwiększa ryzyko wystąpienia wad genetycznych i zespołu downa

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

jako że tarczyca odgrywa bardzo ważną rolę w rozwoju ciąży, to każda jej choroba wymaga leczenia i kontroli zarówno przed poczęciem, w czasie ciąży jak już po rozwiązaniu. W pytaniu zawarła Pani informację o tym, że cierpi na niedoczynność tarczycy i przez to nie mogła Pani naturalnie zajść w ciążę. Dzięki stymulacji farmakologicznej cyklu udało się urodzić dwójkę dzieci. W Pani przypadku była to skuteczna metoda i pozwoliła na posiadanie potomstwa. Stymulacja jest wymuszeniem na organizmie prawidłowego działania układu rozrodczego i hormonalnego. Jest to proces, który przebiega w warunkach kontroli lekarskiej oraz laboratoryjnej. Z reguły jest to bezpieczne dla kobiety i jej przyszłego potomstwa. Co do czynnika czasowego, to wiadomo że organizm kobiecy jest stworzony do prokreacji przede wszystkim w młodym wieku.. Największa płodność kobiet przypada na 24-27 rok życia. Co do wad genetycznych, to ryzyko ich pojawienia się wzrasta znacznie po 35 roku życia. Jeżeli myśli Pani poważnie o kolejnej ciąży, to warto też o tym porozmawiać z ginekologiem, który zwróci Pani uwagę także na inne aspekty tego stanu oraz zleci badania, które należy przed ciążą jeszcze wykonać.

Zachęcamy także do zapoznania się z artykułami o podobnej tematyce:

https://portal.abczdrowie.pl/ciaza-tydzien-po-tygodniu

https://portal.abczdrowie.pl/niedoczynnosc-tarczycy

https://portal.abczdrowie.pl/zespol-downa

https://portal.abczdrowie.pl/czy-jestem-w-ciazy-objawy-test

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.