Zależność w staraniach o ciążę

Bardzo proszę o wyjaśnienie kwestii, czy istnieje jakaś zależność w staraniach o ciążę, jeśli różnica między ciążami wynosi kilka lat, czy trudniej zajść w ciążę. Moje starania trwały 5 lat, a ciąża obumarła. Czy w kolejnych staraniach łatwiej i szybciej uda mi się zajść w ciążę?I kolejne bardzo ważne pytanie - czy urodzenie kolejnego dziecka w wieku 39- 40 lat wiąże się z dużym ryzykiem, czy są duże szanse na urodzenie zdrowego dziecka?

Piotr Pilarski

Wraz z wiekiem kobiety trudniej jest zajść w ciążę oraz urodzić dziecko bez choroby genetycznej. W wieku 40 lat jedno na 78 dzieci urodzonych rodzi się z zespołem Downa.

Pozdrawiam.