Stenoza kanału kręgowego i jego zachyłki oraz pogrubiałe wiązadła żółte

Dzień dobry! Choruję na stenozę kanału kręgowego i jego zachyłki oraz pogrubiałe wiązadła żółte.Centralną lewoboczną przepuklinę krążka m-k,która uciska nasadę lewego korzenia nerwowego.Czy w takim przypadku wskazany jest masaż tej części kręgosłupa. Pozdrawiam Mirosław P.

Witam,
jeżeli nie ma innych chorób współtowarzyszących to w Pana przypadku nie ma przeciwwskazań do wykonywania masażu. Należy jednak pamiętać aby w trakcie i po zabiegu dolegliwości bólowe nie nasilały się. Siła bodźców powinna być tak dopasowana, żeby również nie przenosić siły mechanicznej na kręgi. Dodatkowo, jeżeli w badaniu obrazowym wyszła tak sytuacja proponuję udać się do neurochirurga na konsultację, który po badaniu klinicznym wypowie się czy leczenie zachowawcze w postaci masażu będzie wystarczające. Pozdrawiam