Stosowanie leku Varumin w przypadku przerzutów na wątrobę

Witam serdecznie. Nazywam się Radosław i mam 46 lat i lecze się od dwóch lat onkologicznie. Szukam jakiś lekow które mogą mi jeszcze pomoc. Czy znany jest lek Varumin i czy warto go stosować w przypadku przerzutów na wątrobę. Chciałbym uzysakać więcej informacji na temat tego leku. Jaki jest jego działanie, jak długo można go brac i czy jest skuteczny na moja dolegliwość. Zależy mi na w miare szybkiej odpowiedzi. Szukam jeszcze jakiegoś ratynku dla sibie, i mam cicha nadzieje ze może ten lek mi trochę pomoze. Serdecznie pozdrawiam i bardzo z góry dziekuje za wszelkie informacje na interesujący mnie temat.

Lek. Izabela Ławnicka

Witam! Nie ma żadnych badań naukowych, które potwierdzałyby skuteczność preparatu Varumin. Sugeruję, by porozmawiał Pan o tym z lekarzem prowadzącym.

Magdalena Mroczek

Varumin nie jest lekiem a preparatem ziołowym i na pewno nie jest w stanie zastąpić on prawdziwego leczenia. Nie ma żadnych dowodów naukowych, które jednoznacznie potwierdziłyby skuteczność tego preparatu. Chociaż na stronie internetowej preparatu jest informacja, że działanie preparatu jest potwierdzone nie stosuje się tego preparatu w standardowym leczeniu, a dowody przedstawione na jego skuteczność nie są przekonywujące.

Varumin jest całkowicie naturalnym preparatem ziołowym w postaci roztworu doustnego. Składa się z dwóch jednostek: Varumin1 i Varumin 2, które należy łączyć i stosować razem. Preparat ma mieć rzekomo działanie antyproliferacyjne i immunomodulujące. Według informacji podanych przez producenta pacjenci odczuwają poprawę metabolizmu, zwiększenie apetytu, poprawę wyników morfologii, jak również lepsze tolerowanie skutków ubocznych chemioterapii i radioterapii.

Jeśli chodzi o skład Varuminu to zawiera on wyciąg z propolisu, wyciąg z aloesu, konserwant: benzoesan sodu.

Preparat numer 2 czyli Varumin 2 ma w składzie: suszone korzenie i kłącza Omanu, dereń jadalny, suszone kwiaty Nagietka lekarskiego, suszone zioła z Krwawnika pospolitego, suszone kłącza z Bermudy trawy, konserwant: benzoesan sodu.

Są to wszystko ekstrakty z roślin i ziół. Są one bezpieczne, ale w aptece można nabyć wiele preparatów ziołowych i wzmacniających. Nie ma żadnych danych, które potwierdziłyby działanie antynowotworowe Varuminu. Jest to po porostu rodzaj ziołowego suplementu diety. Producenci sami na własnej stronie internetowej piszą, że preparat może mieć działanie uzupełniające w leczeniu nowotworów. Na pewno nie należy nigdy stosować go jako główne leczenie. Jeśli chodzi o Varumin to ma on skład podobny jak wiele innych preparatów dostępnych na rynku, w każdej aptece można nabyć tego typu preparaty. Podstawą leczenia nowotworów jest leczenie operacyjne, chemioterapia oraz radioterapia. Ewentualnie można zastosować ten preparat w leczeniu uzupełniającym. Opcje terapeutyczne najlepiej przedyskutować jest z lekarzem prowadzącym leczenie. Preparat ten nie jest skuteczny w leczeniu nowotworów, można brać go długo, ponieważ ma w składzie jedynie składniki ziołowe, dzięki czemu jest bezpieczny w użyciu i nie wywołuje działań niepożądanych. Preparat nie ma statusu leku, a jego działanie nie zostało potwierdzone w randomizowanych badaniach klinicznych.