Stosunek dwa dni po okresie a przyjęcie tabletki 72 h po

Jestem drugi dzień po okresie. Wczoraj kochałam się z moim facetem, doszedł na moje piersi, co wytarłam papierem. Później jeszcze sie przytulaliśmy chwile, on poszedł do łazienki, no i jakieś 10 min. później znów sie kochaliśmy, ale ja niestety wkładałam paluszki do środka i w ogóle. Wiem, że też powinnam umyć ręce, ale zapomniałam! Czy powinnam sie denerwować? Czy myśleć o tabletce PO? Bardzo proszę o poradę. Ostatnimi czasy tj. ok jakiś 2 - 3 miesiecy miesiączkuje w miare regularnie.
KOBIETA ponad rok temu

Lek. Rafał Gryszkiewicz

Jeśli stosunek odbył się bez zabezpieczenia, ryzyko ciąży istnieje. Plemniki znajdują się także w preejakulacie wydzielanym przez cały stosunek.
Decyzja o przyjęciu tabletki "po" należy wyłącznie do Pani.
Należy jednak pamiętać, że stosowanie hormonów w zwiększonej dawce (czyli właśnie antykoncepcji "po") nie powinno być rutynową formą zabezpieczenia - po ich przyjęciu może dochodzić do działań niepożądanych i "rozregulowania" cykli miesiączkowych.
Zabezpieczeniem jest prezerwatywa, doustna antykoncepcja, wkładki domaciczne, itd.