Strach przed chodzeniem u osoby po udarze

Moja mama trzy lata temu miała udar mózgu, ma niedowład lewej strony ręki i nogi. Do tej pory chodziła o kuli pomału, ale chodziła. Od około dwóch miesięcy mama ma jakieś lęki, boi się wstać bez pomocy drugiej osoby, nie pójdzie nawet dwa metry bez drugiej osoby przy sobie. Ciągle powtarza, że się gdzieś zawadzi, przewróci, jeśli będzie chodzić sama i się połamie. Nie staje całym ciężarem na tę nogę z niedowładem, tylko się nią delikatnie podpiera z panicznym lękiem, a przecież do tej pory chodziła sama o kuli. Proszę o pomoc, jak możemy pomóc mamie zwalczyć ten lęk. Pozdrawiam!

Witam! Chorzy po przebytym udarze bardzo często cierpią na różne zaburzenia psychiczne, z tym, że najczęściej jest to depresja. Takie też podejrzenie istnieje w przypadku Pani mamy. Diagnostyka różnicowa obejmuje również zaburzenia lękowe lub też po prostu chęć zwrócenia uwagi na własną osobę. Najwłaściwszym aktem pomocy będzie wizyta u psychiatry. który porozmawia szczerze z Pani mamą, ustali rozpoznanie oraz dobierze ewentualne leczenie. Do wizyty u psychiatry nie jest potrzebne skierowanie, w związku z tym można zgłosić się bezpośredni do Poradni Zdrowia Psychicznego. Pozdrawiam serdecznie!

Proszę porozmawiać z fizjoterapeutą, osoby po udarach często reagują lękiem na różne sytuacje. Fizjoterapeuta pokaże, jak chodzić, wdroży ćwiczenia, które ułatwią funkcjonowanie.