Suplementowany progesteron w ciąży

Witam! Jestem w 7 tygodniu ciąży. W 6 tygodniu lekarz potwierdził ciążę i bijące serce dziecka, co podobno rokuje bardzo dobrze. Mam 38 lat i być może z racji mojego wieku lekarz przepisał mi dawkę 40 mg (4 tabletki jednorazowo) leku Duphaston na miesiąc. Od tygodnia czuję się beznadziejnie, wciąż (przez cały dzień i noc) mam nudności i praktycznie leżę w łóżku. Kolejną wizytę u lekarza mam dopiero pod koniec przyszłego tygodnia. Proszę o informację czy taka duża dawka leku może powodować silne nudności czy to po prostu normalny objaw dobrze rozwijającej się ciąży? Czy to standardowa procedura, że lekarz przepisuje tak mocno dawkę progresteronu ? Dziękuję i pozdrawiam! Ania

Witam serdecznie! Zaordynowana Pani dawka jest typowa dla poronienia zagrażającego. Ze względu na ograniczone informacje na temat Pani stanu zdrowia, ewentualnych dolegliwości i wyników badań nie jestem w stanie określić zasadności takiego zalecenia. Nie widzę jednak powodów, dla których miałybyśmy podważać kompetencje doktora. Nudności i wymioty są jednymi z najczęściej obserwowanych dolegliwości pierwszego trymestru ciąży. Suplementowany progesteron również może wywoływać podobne objawy. Trudno jednoznacznie ustalić, co jest właściwą przyczyną dolegliwości. W obecnej sytuacji najrozsądniej będzie poczekać na kolejną konsultację i wspomnieć lekarzowi o swoich objawach. Być może lekarz zmodyfikuje dawkę. Pozdrawiam