Szanse na zdrowe dziecko po poronieniu

Witam, poronilam w 3 mies, dokladnie nie wiem jaka chorobe wykryto, ale na pewno zespol downa, bo dziecko na usg mialo zgrubienie na karku. Mialam badanie krwi jezeli chodzi o chorobe genetyczna i 2/3 byly nieprawidolowe. Wiecej badan nie mialam z powodu poronienia. Czy jest szansa, ze nastepne dziecko bedzie zdrowe w kolejnej ciazy? Z mezem jestesmy zdrowi i nasze rodziny tez. Prosze o odp, martwie sie :(

Lek. Marta Gryszkiewicz

Mutacje powodujące zespół Downa mogły być spontaniczne. Fakt pierwszej ciąży z wadami genetycznymi nie determinuje, że następne również będą się rozwijać nieprawidłowo, przy założeniu, że Państwo nie macie obciążeń genetycznych. Niestety fakt bycia zdrowym tego nie wyklucza, gdyż istnieją mutacje recesywne, których nosicielami są osoby nie prezentujące żadnych objawów. Mogą się Państwo zgłosić do poradni genetycznej by zbadać się w tym kierunku.