Szczegółowe badania kontrolne organizmu

chciałem się przebadać dokładniej. chodzi mi o dokładniejsze badania niż krew mocz. proszę mi napisać o jakie badania mogę poprosić lekarza rodzinnego i czy może odmówić mojej prośbie taki lekarz? np jakiś czas temu bolało mnie w prawym dolnym boku i lekarz odmówił mi skierowania na USG bo powiedział, że to jest prawdopodobnie od motoryczności jelit. proszę mi napisać wszystkie badania o które mogę lekarza poprosić. mam 22 lata i pracuję w dużym hałasie ok100DB od 2lat nie pogorszył mi się słóh

Lek. Izabela Ławnicka

Witam! Jeśli nie ma Pan żadnych konkretnych dolegliwości, to lekarz pierwszego kontaktu właściwie nie ma obowiązku zlecić Panu żadnych szczegółowych badań. Proszę bowiem pamiętać o tym, że to lekarz podstawowej opieki zdrowotnej decyduje o tym, czy są wskazania by dane badanie wykonać. Jest Pan natomiast osobą młodą bez dolegliwości, co oznacza, że ryzyko schorzeń przewlekłych jest niewielkie. Ze względu na pracę powinien Pan natomiast regularnie wykonywać badanie słuchu.