Czy wynik badania będzie jeszcze aktualny?

Dzień dobry. Zostałam skierowana przez kardiologa do zrobienia kilku badań, m.in. holter RR. Wizytę kontrolną wraz z wynikami zaplanowaną mam na 30.12.2024 r. Czy w przypadku wykonania badania w lipcu 2024 r. wynik badania będzie jeszcze aktualny w grudniu 2024? Z góry dziękuję za odpowiedź.
KOBIETA, 41 LAT 2 miesiące temu
Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry!

Dziękuję za przesłane pytanie. Rozumiem, że planuje Pani wizytę kontrolną u kardiologa pod koniec grudnia 2024 roku i zastanawia się, czy wyniki badania Holtera RR wykonane w lipcu będą wówczas nadal aktualne.

Zazwyczaj wyniki badania Holtera RR, które monitorują rytm serca przez 24-48 godzin, dają obraz funkcjonowania serca w danym okresie czasu. Wyniki te są najbardziej miarodajne w kontekście objawów, które miała Pani w momencie badania. W przypadku braku nowych objawów lub zmian w stanie zdrowia, powyższe wyniki mogą być nadal wartościowe jako punkt odniesienia.

Jednakże, jeśli wystąpią nowe objawy, czy zmiany w stanie zdrowia, ewentualnie, jeśli lekarz zechce monitorować postęp leczenia, konieczne może być powtórzenie badania bliżej daty wizyty. Dlatego sugeruję omówić tę kwestię bezpośrednio z kardiologiem. On będzie w stanie najlepiej ocenić, czy konieczne będzie wykonanie nowych badań przed wizytą kontrolną.

Jeżeli chodzi o typowe wskazania do powtórzenia badania Holtera, obejmują one pojawienie się nowych objawów, takich jak nieregularne bicie serca, duszności, zawroty głowy czy omdlenia. Jeśli czuje się Pani dobrze i nie zauważa Pani żadnych nowych symptomów, wynik z lipca może być wystarczający.

W międzyczasie, proszę również zapoznać się z informacjami na temat monitorowania stanu serca:

- https://portal.abczdrowie.pl/badania-serca

- https://portal.abczdrowie.pl/zaburzenia-rytmu-serca

Pozdrawiam serdecznie i życzę zdrowia oraz pomyślnych wyników badań.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.