Szybki wzrost tętna podczas wysiłku fizycznego

Podczas wysiłku fizycznego (biegania), najczęściej objawia się to w pierwszych 5-10 minutach (w ramach rozgrzewki tempo biegu jest spokojne, takie wprowadzające), następuje bardzo mocny i szybki wzrost tętna ponad 200 uderzeń na minutę. (Parę razy używałem w celu badania tętna zakładanego na klatę piersiową razem z zegarkiem pulsometru). Taki skok tętna powoduje, że muszę się całkowicie zatrzymać, serce się tak zachowuje, jakby chciało wyskoczyć (chodzi mi o to, że bardzo mocno pracuje), jeżeli bym się nie zatrzymał to możliwe, że mógłbym zemdleć (choć nigdy mi się to nie zdarzyło). Raczej nie czuję żadnego kłucia ani uciskania w okolicach serca. Po ok. 5 min odpoczynku tętno wracało w miarę do normy i mogłem dalej biegać ok. 30 min. bez już takich skoków tętna (czasami takie skoki pojawiały się jeszcze dwa trzy razy, tak średnio po 10-15 minutach, ale nie zawsze), choć czułem ogólne zwiększone zmęczenie.

Ponadto, posiadam lejkowatą klatkę piersiową po operacji. Chodziłem po specjalistach, ale nigdy żaden nie stwierdził, że coś jest nie tak, informowali mnie, że to taka moja specyfika. Dnia 13.12.2011 byłem na badaniu echokardiologicznym, we wnioskach końcowych lekarz napisał: Nieznacznie powiększona prawa komora, graniczna wielkość lewej komory. Nieznacznie pogrubiały prawy płatek wieńcowy zastawki aortalnej. Niedomykalność aortalna IIo i mitralna Io. Kurczliwość dobra. Osierdzie bez cech płynu. Wskazane badanie kontrolne za rok. Moje dane: Wiek: 28 lat, Wzrost 193 cm, waga 91 kg.

Witam!
Opisane objawy są dość niespecyficzne, ale ich uzasadnienie może stanowić wynik badania ECHO serca, którym istotną nieprawidłowością jest niedomykalność mitralna i aortalna. Nieznaczne powiększenie prawej komory i graniczna wielkość lewej komory mogą być skutkami zmniejszonej wydolności serca wynikającej z wad zastawkowych. Niestety osoba wykonująca badanie nie określiła Frakcji wyrzutowej (EF%), co byłoby bardzo istotną informacją. Niestety Pan również nie opisał, czy w przeszłości występowała jakaś wada serca oraz z jakiego powodu była wykonywana operacja w obrębie klatki piersiowej. W tej sytuacji konieczne należy zgłosić się do kardiologa w celu wyjaśnienia przyczyny wady zastawkowej oraz zlecenia ewentualnych badań i właściwego leczenia. Bez dokładnego wywiadu i badania fizykalnego nie można niestety powiedzieć nic więcej. Pozdrawiam serdecznie!