Upośledzona funkcja rozkurczowa
Witam! Właśnie wróciłam z badania serca u kardiologa, miałam robione USG z takim wynikiem: LA 2,9 Ao op.2,6 Ivsd 1,0 LVDD 4,5 RVDD 2,0 PWd 1,0 cm Zastawka mitralna: bz; czynnościowo: mała niedomykalność; Zastawka aortalna: bz; czynnościowo: sprawna; Zastawka trójdzielna: bz; czynnościowo: sprawna; Funkcja rozkurczowa LV: upośledzona; Kurczliwość LV: dobra. Na moje pytanie (mam 56 lat) jak z moim sercem, Pani Doktor powiedziała - w porządku. Niepokoi mnie jednak to upośledzenie (nie ma wysokiego ciśnienia). Czy mam się niepokoić?

KOBIETA, 57 LAT ponad rok temu
Witam!
Wynik badania ECHO serca nie sugeruje istotnych nieprawidłowości. Co prawda stwierdzono upośledzenie funkcji rozkurczowej lewej komory i mała niedomykalność, ale przy braku istotnych klinicznie cech niewydolności krążenia nie powinno stanowić to istotnego zaburzenia. Do zaburzeń funkcji rozkurczowej lewej komory może prowadzić: nadciśnienie tętnicze, choroba niedokrwienna serca, wady zastawkowe, kardiomiopatia zastoinowa i inne. Istotne wady zastawkowe i kardiomiopatię zastoinową wykluczyło badanie ECHO. Kwestia nadciśnienia tętniczego może obejmować zarówno skoki ciśnienia, jak i źle leczone (nieosiąganie właściwych wartości czyli najlepiej około 120/80 mm Hg). Choroba niedokrwienna polega na miażdżycowym zwężeniu tętnic wieńcowych i zazwyczaj przebiega z typowymi dolegliwościami w postaci bólu zamostkowego po wykonaniu wysiłku fizycznego. W celu oceny prawdopodobieństwa zmian miażdżycowych warto wykonać lipidogram. Podsumowując, opisane odchylenia można spotkać u praktycznie zdrowych ludzi. Wydaje się, że jeśli nie ma objawów sugerujących niewydolność krążenia to nie ma powodów do niepokoju. Pozdrawiam serdecznie!