Upośledzona funkcja lewej komory

Witam. Mam 57 lat. Moje pytanie dotyczy zastawki mitralnej. Ponad 2 lata temu w badaniu echokardiograficznym stwierdzono u mnie cechy upośledzonej funkcji rozkurczowej lewej komory o typie zaburzeń relaksacji. /E/A-0,79, DT-290 ms./. Pół roku temu w takim samym badaniu zrobionym w innym miejscu wynosiły E/A-1,25, DT-198. Zastanawia mnie, że pierwszy wynik wskazuje na zaburzenia funkcji rozkurczowej, a drugi wynik jest lepszy - czy się mylę? Czy funkcje rozkurczowe lewej komory mogą same ulec poprawie? Nadmieniam, że często mam arytmię, gdzie w trakcie trwania ataku moje ciśnienie rozkurczowe wzrasta >100, a puls >137. Czy ma to jakiś wpływ? Dlaczego rośnie mi ciśnienie rozkurczowe?

Redakcja abcZdrowie

Szanowna Pani,

Na podstawie analizy porównawczej obu wyników badań, można stwierdzić, iż funkcja rozkurczowa komory uległa znacznej poprawie. W pierwszym badaniu wyniki znacząco odbiegały od przyjętych norm, w kolejnym - wynik jest jak najbardziej prawidłowy. Funkcja rozkurczowa komory ulega zwykle poprawie pod wpływem leczenia farmakologicznego. Czy nie stosowała Pani żadnych leków? Nadciśnienie, na które Pani cierpi, sądząc po powtarzających się skokach ciśnienia, jest bezpośrednia przyczyną pogorszenia funkcji rozkurczowej komory. Proszę pamiętać, że w przypadku nadciśnienia, konieczne jest przewlekłe leczenie farmakologiczne, aby zapobiec groźnym powikłaniom ze strony układu sercowo-naczyniowego. Zalecałbym konsultację kardiologiczną.