Tabletki a "lekkie" sterydy. Co z ochroną antykoncepcyjną?

Dzień dobry, mam 20 lat i mam dość nietypowe pytanie. Od marca tego roku przyjmuję tableki antykoncepcyjne. Od połowy sierpnia przyjmuję, jak to pulmonolog określił, lekkie sterydy. Podejrzewają u mnie astmę. Trochę zaczynam się denerwować, ponieważ z wyliczeń wynika, że okres powinnam dostać wczoraj. Ale to był pierwszy dzień po skończeniu opakowania, więc daje sobie czas do jutra (jako 3. dzień przerwy). Zazwyczaj dostawałam okres w 2.-3. dniu po zakończeniu opakowania. Ale nie wiem co o tym myśleć. Jak mogą działać sterydy na tabletki? Mogą osłabić ich działanie? Nie sądzę, żebym była w ciąży, ale chciałabym mieć chociaż gwarancję, że sterydy nie osłabiają działania antykoncepcji. Z góry dziękuję za odpowiedź. Pozdrawiam

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Nie opisuje się interakcji by sterydoterapia (zwłaszcza wziewna) obniżała skuteczność tabletek antykoncepcyjnych. Nie ma potrzeby dodatkowego zabezpieczania się. W przypadku silniejszych doustnych sterydów efekt jest wręcz odwrotny - antykoncepcja nasila ich działanie.

Serdecznie pozdrawiam!