Tabletki antykoncepcyjne i przerwa na okres

Witam, Stosuje od około 2 lat tabletki Naraya, chciałam się dowiedzieć czy konieczna jest przerwa na okres 3 miesiecy czy nie? Proszę o szybką odpowiedź bardzo mnie to nurtuje a nie wiem co robić, bo chciałam robić ją teraz. Dalej posiadam partnera.

Przed włączenie antykoncepcji powinno ocenić się czy nie ma do niej przeciwwskazań. Najpoważniejszym przeciwwskazaniem jest przebyta bądź aktualna choroba zakrzepowo - zatorowa. Ściśle łączy się z tym choroba zwana trombofilią (najprościej mówiąc polega na nadmiernym krzepnięciu krwi). Istotne są też pytania o regularność miesiączek przed włączeniem leków. Jeśli zdaniem lekarza wszystko było w porządku, to nie należy robić żadnych przerw podczas antykoncepcji hormonalnej. Zrobienie przerwy wiąże się ze zwiększeniem szansy na wywołanie zakrzepicy (bardzo groźne powikłanie) przy ponownym włączeniu leków po przerwie, bowiem powikłanie to jest najczęstsze w pierwszych 3 miesiącach terapii. Ponadto po rozpoczęciu leczenia w pierwszych 3 cyklach bardzo częste są plamienia, a zatem kolejny argument przeciw przerwom.