Tabletki na odchudzanie, nieregularne cykle a ból brzucha i brązowe upławy

Witam, mam 29 lat i urodziłam już dwoje dzieci, najmłodszy syn ma 3 latka, i mam stałego partnera... 2 dni temu skończyła mi się miesiączka, a muszę dodać, że są one nieregularne od dwóch lat, odkąd wyjechałam z Polski. Miesiączka trwa zazwyczaj 3-4 dni, ale tym razem po 4 dniu dostałam gęste, kleiste upławy o zabarwieniu brunatnym i kłujący ból podbrzusza, czasami występuje swędzenie. Trwa to już drugi dzień i powiem szczerze, że się niepokoję... Kilka miesięcy temu występował silny ból podbrzusza, dochodzący aż do pleców, i częste, ale krótkotrwałe swędzenia, zazwyczaj po umyciu się. Myślałam, że to może wina mydła, ale zmieniłam je i częściowo odstąpiło, a teraz pierwszy raz do tego doszły te upławy. Muszę dodać, że w wieku 17 lat chorowałam na zapalenie przydatków, ale do tej pory nie miałam z nimi problemów. Nie stosuję antykoncepcji, ale od października tamtego roku biorę tabletki na odchudzanie i dość szybko tracę na wadze. Czy one mogą mieć z tym coś wspólnego? Bardzo proszę o pomoc, bo w Polsce będę dopiero na wakacje, i boję się, żeby nie było za późno...

KOBIETA, 29 LAT ponad rok temu

Zdrowa żywność

Nie ma osoby, która przynajmniej raz nie spotkałaby się ze stwierdzeniem, że jesteśmy tym, co jemy. Żywność, którą spożywamy i trawimy staje się częścią nas samych, jednak wiele osób zapomina o tym i odżywia się niezdrowo.

Lek. Łukasz Kowalski
70 poziom zaufania

Droga Pani!

Objawy, które Pani przedstawia, są niepokojące i powinny być zweryfikowane w badaniu przez ginekologa. Brązowe upławy mogą być związane z patologią każdej części narządu rodnego, tj. infekcja pochwy, uraz, nadżerka, stan zapalny szyjki macicy, mięśniaki macicy, przerost endometrium, torbiele i guzy jajników, zapalenie przydatków, zaburzenia hormonalne i inne. Zbyt intensywne odchudzanie może negatywnie wpłynąć na gospodarkę hormonalną i wywołać zaburzenia miesiączkowania, lecz zazwyczaj w stronę wtórnego braku miesiączki.

Dlatego też koniecznie należy udać się do ginekologa, poddać badaniu, wykonać badanie ultrasonograficzne i badanie cytologiczne szyjki macicy.

Nie powinno się tego bagatelizować, zwłaszcza, że dołączają się bóle. Warto wykonać też badanie ogólne moczu w celu wykluczenia nakładającego się na to zakażenia układu moczowego.

Pozdrawiam i życzę powodzenia.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty